Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Бургас отбелязва през 2024 г. 155 години от създаването си. Тържественият концерт ще бъде на 9 май.
„Инициативите, свързани с честването на празника, вече започнаха. Подготвили сме богата и интересна програма, а кулминацията е големият концерт на бивши и настоящи възпитаници“, разказва за в. „Аз-буки“ директорката д-р Снежана Няголова.
Училището е приемник и продължител на първото българско училище в града, основано през 1869 г. Основната сграда е построена през 1932 г. в архитектурния стил баухаус.
„Влагаме сериозен финансов ресурс в осъвременяването, обзавеждането и оборудването. Можем да се похвалим с изцяло обновени класни стаи и кабинети“, споделя моята събеседничка. Благодарение на програмата „Първокласно начало“ на Община Бургас всички ученици от начален етап на образование учат в модерна and функционална материална база, със съвременни образователни решения и дигитални технологии.
От миналата учебна година имат и нова сграда – с физкултурен салон, мултифункционални зали, изложбено пространство и осигурена достъпна архитектурна среда.
„Новото мултифункционално крило откри
повече възможности за спорт, екипна работа на учениците
и обучения за учителите“, допълва директорката. Съвсем скоро предстои и изграждането на STEM център. „С него училището ни ще се превърне в още по-желана територия за нашите ученици“, споделя с усмивка Няголова.
През учебната 2023/2024 г. в училището се обучават 1145 ученици от I до XII клас, разпределени в 45 паралелки. Близо 400 от възпитаниците са обхванати в групи за целодневна организация на учебния ден в начален етап.
Училището предлага обучение в три профила: „Изобразително изкуство“, „Икономическо развитие“ и „Софтуерни и хардуерни науки“.
„Така сме постигнали добър баланс в търсенето на ученици с различни таланти и интереси. Всяка година успешно реализираме държавния план-прием. Констатираме, че прогресивно нараства броят на учениците, които целенасочено и осъзнато избират нашите паралелки. Училището ни е единственото в областта, в което се осъществява обучение в профил „Изобразително изкуство“, разказва директорката.
Гимназията е с утвърдени традиции в областта на изкуствата
Първите паралелки по изобразително изкуство са открити през 1988/1989 учебна година.
„Имаше период, в който нямахме прием за този профил, но от 2016 г. го подновихме. Можем да се похвалим, че местата се запълват още на първо класиране и децата кандидатстват с огромно желание“, уточнява моята събеседничка. Обучението се провежда в учебни ателиета по графика, живопис и декоративно-приложни изкуства. Школото разполага и със специализирани ателиета по скулптура, оборудвани с пещ за печене на керамика, и с пособия за работа със скулптурни материали.
Извънкласният живот в училището също е многообразен
През настоящата учебна година са сформирали 28 групи за занимания по интереси, като изборът на учениците е приоритетно в тематичните направления „Дигитална креативност“, „Природни науки“, „Математика“ и „Технологии“. Не липсват и такива, свързани с изящните изкуства, танците, краезнанието, традициите и обичаите.
„Учениците в гимназиален етап проявиха особен интерес към дарителството и доброволческата дейност. Поради това успешно функционира една по-нестандартна група – „Мисия „Дарителство“, допълва директорката.
Преди броени дни Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ става домакин на деветото издание на фестивала „Срещи на младото европейско кино“. Освен прожектирането на филми в школото се провеждат и няколко тематични работилници, които се посрещат с голям ентусиазъм от децата.
Подобни събития не са рядкост за училището. Актрисата с най-разпознаваемия глас у нас – Гергана Стоянова, наскоро провежда мотивационен семинар под наслов „Аз уча, вярвам, мога, знам“. Тя самата е бивша възпитаничка на училището.
В родното школо се връща, за да сподели с учениците от VII, VIII, IX и X клас ценни съвети за постигане на успех и личностен растеж. За нея упоритостта, развиването на добри навици, постоянният стремеж към самоусъвършенстване и вземането на отговорни решения са ключови фактори в определяне на посоката и постигането на резултати в живота.
В мотивационната беседа актрисата акцентира и върху това, че всеки избор и стъпка, направени по време на учебния период, могат да оформят по-нататъшния житейски път на човека.
„Тя е блестящ оратор, който с лекота завладява публиката. Гергана е харизматична, естествена и земна. И всичко това със сигурност ѝ помага да стигне до децата. Всички те останаха изключително впечатлени, очаровани и искрено докоснати от думите ѝ“, споделя директорката.
Уверява, че това няма да бъде последният мотивационен семинар, който се провежда в училището, защото учениците имат нужда от добри модели за подражание.
Функционира и училищна „Телерик“ академия, създадени са и три групи за повишаване на дигиталната грамотност на учениците. Освен това са сформирани и групи по чуждоезиково обучение по руски, испански, китайски и корейски език.
Педагогическият колектив е от 95 учители
Екипът е както от опитни специалисти с дългогодишен стаж в системата, така и от млади педагози. „Особено се радвам, че училището ни е избирано и предпочитано за начало и реализация в учителската професия. И съм много щастлива, че наши бивши възпитаници желаят да продължат професионалната си кариера като учители именно при нас. Това е огромна чест и изключителен атестат за нас, като образователна институция. Защото показва, че педагогическата колегия работи отговорно, съзнателно и всеотдайно, с висок професионализъм и е пример за подражание“, споделя директорката.
На въпрос как се управлява толкова голямо училище с толкова много на брой ученици и учители, Няголова с усмивка казва: „Да управляваш човешки ресурс, е много тежка задача. Но когато покажеш на хората, с които работиш, че ги уважаваш, разбираш и подкрепяш, нещата се получават. С единомислие и единодействие всичко се постига. Колегите ми са истински професионалисти и не на последно място – много добри и съвестни хора. Като директор, винаги съм се стремяла да създам такава среда и условия за работа, че всички да бъдат усмихнати и удовлетворени. Целта ми е да формирам хармонично пространство с щастливи хора, които не работят по задължение“.
Отбелязва, че се вслушва в идеите и предложенията на колегите си, а вратата на кабинета ѝ е винаги отворена за тях. „Понякога те виждат детайли, които на мен ми убягват. Аз виждам глобалната картина“, обяснява тя.
В училището в Бургас информационните технологии са прекрасно интегрирани в учебния процес.
„Образованието на XXI век е невъзможно без дигитализация на учебния процес и използване на електронни платформи и инструменти. Затова се стремим да инвестираме в техника и оборудване, което да е на високо ниво, с добри параметри“, посочва събеседничката ми.
В школото разполагат с пет компютърни зали. във всички стаи на учениците от начален етап са монтирани мултифункционални системи, които дават достъп до електронните учебници и до различни образователни ресурси и платформи. „Така не само се улеснява работата на учителите, но и учебният процес е по-разнообразен и привлекателен“, казва тя.
Компютърните кабинети разполагат с 3D принтери. В новия корпус имат аудиовизуална техника, позволяваща широкоформатно проектиране и кино.
Сред иновативните методи, които учителите им са включили в часовете, са
интерактивни уроци, смесено обучение, работа по проекти, учене чрез правене,
обърната класна стая и много други.
И всичко това, разбира се, довежда до високите образователни резултати, които показват възпитаниците им.
„Можем да се похвалим с изключително активни и мотивирани ученици, които с огромно желание се включват в състезания, конкурси и олимпиади“, отбелязва Няголова. Традиционно възпитаниците им печелят много награди в направленията математика, изкуства и спорт.
„Особено се гордеем с постиженията на учениците ни със специални образователни потребности“, допълва директорката. Техният брой е 23 и с тях работи екип за подкрепа. През миналата учебна година те завоюват първо място на Националните ученически игри на Българската параолимпийска асоциация.
На световните летни игри „Спешъл Олимпикс“ в Берлин през 2023 г. тяхна ученичка печели четвърто място в спорта боче в оспорвана надпревара със 126 участнички.
През тази учебна година отборите им по математика за II, III и IV клас завоюват три втори места на
националното математическо състезание „Св. Николай Чудотворец“.
На международното състезание „Математика без граници“ учениците им се представят отлично и печелят 8 златни, 11 сребърни и 14 бронзови медала.
В конкурса за комикс „Коледна история“ учениците от художествените паралелки, под вещото ръководство на преподавателката си Таня Стоянова, завоюват първо и трето място в първа възрастова група и трето място във втора възрастова група.
Освен това тяхната ученичка – третокласничката Дара Пенкова, е сред отличените участници в осмото издание на националния фотоконкурс на Националното издателство „Аз-буки“ – „Моето училище е най-хубавото“.
„Очакваме класирането от още 4 национални и международни състезания“, допълва моята събеседничка. И в бургаското училище са сигурни, че отличията и от тях няма да закъснеят.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg