Критериите за получаване статут на защитено училище ще бъдат променени.
Това става ясно от думите на служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков в отговор на въпрос по време на парламентарния контрол относно закриването на училищата ОУ „Никола Йонков Вапцаров“ в село Бисерци, община Кубрат, и ОУ „Христо Ботев“ в село Ореш, община Свищов.
„Последните години
по искане на общините правим компромиси и запазваме статута на защитено училище на много училища,
които изпадат под съответните индикатори, за да могат да функционират“, обясни проф. Цоков.
Затова, по думите му, актовете, с които се определят индикаторите за получаване на статута, се нуждаят от актуализиране и ще бъдат предложени промени. Така и школа с по-малко малък брой ученици ще могат да отговарят на критериите.
Защитено училище е училище, закриването на което би довело до нарушаване на достъпа до образование.
И според Закона за предучилищното и училищното образование школата със статут на защитени не могат да бъдат закривани.
Според постановлението на Министерския съвет с критериите за определяне на защитено училище за такова относно учениците от I до VII клас се определя училище, което, ако бъде закрито или преобразувано, най-малко 10 ученици от I до VII клас ще пътуват на не по-малко от 20 км по наличната пътна мрежа до най-близкото друго държавно или общинско училище, в което се осъществява обучение в съответния клас.
При учениците от VIII до Х клас условието е най-малко 15 ученици да пътуват повече от 30 км до най-близкото друго държавно или общинско училище.
Министър Цоков посочи, че
тази година в МОН са постъпили две предложения за закриване на училища в страната –
ОУ „Никола Йонков Вапцаров“ в село Бисерци, община Кубрат, и ОУ „Христо Ботев“ село Ореш, община Свищов. Решенията за тях се разглеждат от комисия в МОН.
„Комисията предложи училището в село Ореш да не бъде закрито, на база на това, че има широка подписка от местната общност за неговото запазване и оттегляне от страна на кмета на селото на искането за закриване“, обясни министър Цоков.
При промяна на критериите за получаване на статут на защитено училище и школото в Ореш би могло да бъде включено в Списъка със защитените детски градини и защитените училища. Той се актуализира всяка година до 1 ноември.
За учебната за учебната 2023/2024 г. в Списъка са включени 264 училища и градини.
В школото в село Бисерци обаче се обучават само 13 ученици, като анализите на общината и експертите от МОН показват, че няма предпоставки през следващите години да се увеличи броят на децата в училище или поне да бъде запазен.
„Комисията предложи заповед за закриване на училището в село Бисерци, която подписах с огромно нежелание. Закриването на училища е акт, свързан с преустановяване дейността на една образователна институция, и може би, особено в малките населени места, влияе за възможностите за развитие на съответното населено място през следващите години“, посочи проф. Цоков.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg