"Az-buki" National Publishing House
Ministry of Education and Science
Wikipedia
  • Login
  • Registration
Strategies for Policy in Science and Education-
Strategii na Obrazovatelnata i Nauchnata Politika
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Strategies for Policy in Science and Education-
Strategii na Obrazovatelnata i Nauchnata Politika
Няма резултати
Вижте всички резултати
Home Новини Новини 2025 Брой 11, 20-26.03.2025 г.

Бургаското Механо празнува столетие

Училището, създадено от сина на Райна Княгиня, се радва на големи успехи

Донка Тънкошиева от Донка Тънкошиева
23-03-2025
in Брой 11, 20-26.03.2025 г.
A A

 

Учебна практика в реална работна среда на ученици от специалност „Ремонт на летателни апарати“. Снимка ПГМЕЕ

Професионалната гимназия по механоелектротехника и електроника е първото техническо учебно заведение в Бургас. Тази година тя празнува век от създаването си. Началото на тържествата вече е дадено, а най-очаквани са организираните срещи на випуските, които ще съберат близо 4 хиляди души. Честването преминава под мотото „Век на растеж и традиции“.

Георги Дипчев – син на Райна Княгиня, е основател на училището и първият директор, сочи историческата справка. Преди век първи в класните на механотехническото училище влизат 82 ученици. 40 от тях се подготвят за ковачи и 42 – за шлосери.

Днес много от бившите ученици вече са преподаватели в училището.

Възпитаници на училището са на ключови позиции в престижни местни и национални компании. Завършили Механото, както е известно училището на бургазлии, са реализирали се личности в областта на политиката, местното управление, науката, културата и изкуството. Сред тях са покойният проф. Божидар Димитров, който навремето е завършил специалност „Двигатели с вътрешно горене“, режисьорът Николай „Ники“ Урумов, обичаният актьор Моньо Монев, Владимир Спасов – силната половинка на дует „Бургас“, обичан бургаски изпълнител и преподавател по музика.

През тази учебна година в професионалната гимназия учат 906 ученици. Те се обучават по 7 специалности в 35 паралелки. Преподавателите в училището са 65, 24 от които инженери с отлична професионална подготовка и висока квалификация, новатори, ентусиасти.

Инж. Роза Желева, директор

„Немалък е броят на учителите – дванадесет, които са бивши възпитаници на нашето училище и в момента работят като преподаватели. През годините са били общо 24. ПГМЕЕ е училище на поколения бургазлии“, подчертава директорът инж. Роза Желева.  Вече цял век ПГМЕЕ дава висококачествено техническо образование на възпитаниците си.

„От тази традиция няма да отстъпим. Ще я развиваме и предаваме на идващите след нас. Затова сме горди с постигнатото и гледаме уверени в бъдещето. Това е резултат от труда на много поколения и на правилна стратегия. Непрекъснато обновяваме учебните програми, въвеждаме нови специалности, а също осъществяваме интеграция на иновации и модерни технологии“, подчертава инж. Желева.

Училището разполага със съвременен STEM център,

в последен етап на изграждане е и втори. Могат да се похвалят с нов физкултурен салон, модерно оборудвана актова зала, с единствения по рода си авиосимулатор за обучение на ученици, собствена училищна фотоволтаична централа.

„Свързването на традиция с иновации и технологичен напредък е ключово за бъдещето на училището и ни вдъхновява да продължаваме да се развиваме“, категорична е директорката.

От 2016 г. ПГМЕЕ участва в проект за дуално обучение,

което включва работа в реална работна среда. Тази форма на обучение е голямо предизвикателство, но същевременно предоставя на учениците ценен практически опит и възможност за професионално развитие. Тя е важна за подготовката на учениците за реалния свят.

На въпроса коя от специалностите е най-атрактивна, инж. Желева се затруднява да отговори: „Всички специалности имат своите силни страни и са предпочитани. Заради бързото развитие на автомобилната индустрия, включително електромобилите, бих посочила специалността „Автомобилна мехатроника“. Интересна е и с много възможности за реализация в модерни автосервизи и производствени компании. Друга атрактивна специалност в ПГМЕЕ е „Мехатроника“. Завършилите я могат да работят като специалисти във фирми, свързани с интелигентни мехатронни системи, машиностроителни фирми и компании, занимаващи се с автоматизация и управление на технологични процеси“.

Не пропуска да спомене и специалностите „Компютърни мрежи“ и „Микропроцесорна техника“, като кадрите, които излизат от тях, са все по-търсени.

Извънкласните дейности и ангажираността на младите хора с определени инициативи

също са много важни за тяхното оформяне като личности. През тази учебна година на разположение на учениците са 21 клуба за извънкласни дейност в различни направления, в т.ч. и спортни. Тяхната дейност е насочена към повишаване мотивацията им за участие в образователно-възпитателния процес съобразно техните интереси и потребности. Там се усвояват допълнителни знания, умения и компетентности. Младите хора се насочват към предпочитана от тях личностна изява.

Сред най-интересните клубове е „Здраве и красота“. Целта му е да запознае учениците с основните принципи на здравословния начин на живот, да даде полезна допълнителна информация за хранителните добавки, злоупотребата със забранени медикаменти и рисковете от неправилното хранене.

Учениците участват и в различни екологични проекти и лагери.

Сред тях е „Изкуствен интелект за екологична устойчивост“, в рамките на който разработват иновативни проекти.

Впечатляващи са и проектите, свързани с използването на дронове за ограничаване на киселинните дъждове и на корабни системи за борба с водното замърсяване. Те демонстрират ангажираността на учениците към устойчивото развитие и опазването на околната среда.

Възпитаниците на гимназията участват в спортни клубове и състезания, които развиват техните физически умения и отборен дух. Печелят награди от регионални, национални и международни първенства.

Училището развива иновацията „Зелени технологии за устойчиво бъдеще“.

Тя е разработена от училищния екип с цел да се усвоят компетентности, свързани със съвременни знания, умения и нагласи по изучаваните професии и специалности. Проектът се фокусира върху интегрирането на зелени технологии и устойчиви практики в учебния процес, като по този начин подготвя учениците за бъдещите професии в технологичния XXI век. Проектът предвижда обучение по енергийна ефективност и намаляване на въглеродния отпечатък чрез използване на модерни технологии и методи, но и чрез формиране и развиване на т.нар. „зелено мислене“ у учениците, техните учители и родители.

Планират учениците да се запознават поетапно с иновативни методи за рециклиране и управление на отпадъците, които превръщат отпадъците в ресурс и др.

В рамките на проекта

ПГМЕЕ организира редовни семинари и работилници,

насочени към обучението на осмокласниците в зелени технологии и устойчиви практики. „Осигуряваме им редица смислени преживявания от реалния свят, свързвайки класната стая с бизнеса и предприемачеството“, посочва инж. Желева.

Проектът включва обучение и подкрепа и на учителите, за да могат ефективно да включват темите за екологията и зеленото предприемачество в различни учебни дисциплини и да интегрират устойчивото развитие в учебния процес.

Иновативните процеси в училището далеч не започват от тази година.

Професионалната гимназия е иновативно училище от 2017 г. и се гордее с 3 защитени проекта.

През 2023 г. бургаското Механо получи и най-много точки за „Еразъм“ акредитация сред професионалните гимназии в България. Това е признание за високото качество на образователните програми и международното сътрудничество на училището.

Бургаското училище е известно и със своя „Баткомобил“. Работата продължава и вече се разработва трети прототип. Учениците от втори гимназиален етап и техните учители ментори продължават да работят по усъвършенстването на „Баткомобила“. Планират участия в бъдещи състезания още през тази година. Стремят се да подобрят енергийната ефективност и да внедрят нови технологии, които да направят електромобила още по-конкурентоспособен.

Учебна практика в реална работна среда на ученици от специалност „Ремонт на летателни апарати“
Друга гордост на учители и ученици е специалността „Ремонт на летателни апарати“.

С нарастващото значение на авиационната индустрия и увеличаващия се брой полети до бургаското летище търсенето на квалифицирани техници по поддръжка и ремонт на летателни апарати  расте. Това дава на завършилите специалността с всяка следваща година все по-добри перспективи за професионална реализация и възможност да намерят работа в авиокомпании, авиоремонтни бази и други авиационни организации.

„Авиационната индустрия е строго регулирана и изисква високи стандарти на безопасност и ефективност. Затова практическото обучение на учениците е важно за бъдещите специалисти по ремонт на летателни апарати. Ето защо нашите усилия са насочени към установяване на ефективни партньорства с фирми от това професионално направление, които не са особено много“, посочва директорката. От 2023 г. имат нов партньор, с който установят успешно сътрудничество в посока практическо обучение. Фирмата предоставя модерно оборудване, квалифицирани наставници и реална работна среда. През 2024 година завърши и първият випуск по специалност „Ремонт на летателни апарати“.

Успехите на ПГМЕЕ през изминалите 100 години не са малко, нито са случайни. Те са резултат от общите усилия на ученици, учители и ръководство.

През 2024 г. възпитаникът на гимназията Любослав Райков от специалност „Автомобилна мехатроника“ спечели националното състезание „Най-добър млад автомонтьор и водач на МПС“. Слава на училището носи и успехът на Хакан Емин от световното състезание по заваряване Arc Cup International Welding Competition през 2023 г. Гордост е завоюваното от Петран Ганев и Цветан Калудов трето място във втора възрастова група на националния финал на националното състезание по приложна електроника „Мога и зная как“ през 2024 г. Ръководителят на отбора инж. Бояна Георгиева е наградена от Министерството на образованието и науката за принос в професионалното образование.

Тези и още много други награди и постижения не само вдъхновяват учениците да се развиват и да постигат нови висоти, но и утвърждават ПГМЕЕ като водещо учебно заведение в региона и в цялата страна.

Your Image Description

Свързани статии:

Училището в село Страцин ще посрещне новата учебна година със STEM център 31. СУЧЕМ „Иван Вазов“ в София чества 70-а годишнина Пътят от мечта до реалност Деца в снегаSTEM кабинет и за най-малките

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Phone: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Address: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Tags 100-годишен юбилейSTEM центъргодишнинадуално обучениелетателни апаратиПГМЕЕ – Бургаспрофесионална гимназияРегиони„Зелени технологии за устойчиво бъдеще“

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
shareTweet
Previous article

Светлина в тъмнината

Next article

Да научиш урока си във фирмата

Next article
Да научиш урока си във фирмата

Да научиш урока си във фирмата

Амбицията да създадеш учебен ресторант

Амбицията да създадеш учебен ресторант

Домакините от Националната професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Сава Младенов“ в Тетевен спечелиха Десетото международно състезание „Млад дървосекач“

София търси половин милиард лева за ясли и детски градини

Последни публикации

  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2025, година XXXIII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание сп. „Стратегии на образователната и научна политика“, 2024 г.
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3/2024, година XXXII
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 2/2024, Volume 32
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 1s/2024, Volume 32
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 1/2024, Volume 32
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАТЕГИИ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНАТА ПОЛИТИКА НАУЧНО СПИСАНИЕ, ГОДИНА XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2023, година XXXI
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 5s/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 5/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 4/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 4s/2023, Volume 31
  • Strategies for Policy in Science and Education, Number 3s/2023, Volume 31

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Home
  • Contact
  • Subscribe now
  • Projects
  • Advertising

Az-buki Weekly

  • Вестник “Аз-буки”
  • Subscribe now
  • Archive

Scientific Journals

  • Strategies for Policy in Science and Education
  • Bulgarian Language and Literature
  • Pedagogika-Pedagogy
  • Mathematics and Informatics
  • Natural Science and Advanced Technology Education
  • Vocational Education
  • Istoriya-History journal
  • Chuzhdoezikovo Obuchenie-Foreign Language Teaching
  • Filosofiya-Philosophy

Newsletter

  • Accsess to public information
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
en_US
bg_BG en_US
  • Login
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • About the journal
  • Editorial Board Members
  • Contents
  • Guidelines
    • Guide for Authors
    • Reviewer's Guide
  • Publishing Ethics
  • Contact
  • Subscribe now
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"