
В средата на юни Sofia Short Fest представи на публиката разнообразна програма от анимация, документално кино и игрални филми. Над 50 заглавия, разпределени в 6 категории, включително и за студентско творчество, се прожектираха в столицата на четири локации. В рамките на три дни в кино „Влайкова“, кино „Одеон“, Централни хали и Cafe Synthesis зрителите гледаха интригуваща селекция от теми, благодарение на организатора на Фестивала – Kinematograf.bg.
Първата платформа за късо кино в България съвсем скоро ще постави подвижните си екрани в паркове и градинки из цялата страна и всеки, който обича да гледа кино на открито, ще получи възможност да го направи.
„Гледай късо кино!“ – призовава Kinematograf.bg,
а основателят Юлиян Спасов се радва, че именно в късометражните филми председателят на журито на Фестивала Стефан Командарев вижда надежда за българските ленти.
Аплодисментите на многобройната публика, изпълнила залите по време на събитието, бяха и за Юлиян и екипа му, съставен предимно от доброволци, които изнасят на плещите си дебютното издание. С непринуденост, искрено споделяне и много чувство за хумор Спасов откри и закри Фестивала. Естественото общуване се оценява от зрителите.
„В никакъв случай не искаме да убием публиката! Това ни е най-важното!“, казва пред „Аз-буки“ Юлиян.
Журито, ръководено от Командарев, преодолява труден избор не само по селекцията, както казва и самият председател по време на закриването, но и при присъждането на наградите. Историите, предложени от българските творци, са разказани смело, лично и въздействащо.
На любителите на късото кино се предостави възможност да видят как го правят и утвърдили се автори, и студенти. Любов, насилие, взаимоотношения, объркване в ценностите…
Темите докосват, но и провокират публиката, задават въпроси и пробуждат.
Няма как. Не минахме и без образованието – упоритата болежка на българското общество. С филма „Outrage!“ на режисьора Ивет Иванова, продуцента Христо Дерменджиев и сценариста Христо Христов влизаме в българско училище, където едно преписано домашно отваря широко вратите към чувствителни теми като свободния избор, ролята на социалните мрежи, на институциите и родителите, и в крайна сметка – на морала. Сатира и комедия. Смях, примесен с огорчение.
Казват, че проблемът с „локалите“ се припознава като тема на филма „13-ти август“. Лентата, създадена през 2022 г., е позната на много от привържениците на късометражното кино, печелила награди на няколко филмови форума, а историята е базирана върху действителни събития. Режисьорът и сценарист Венцислав Сариев не прави премиера на Фестивала, но и тук печели награда – тази на платформата за съвременно кино „Kinobox Bulgaria“.

Как да се справим с насилието, без да се превърнем в жертва, и как да помогнем на младите да овладеят агресията.
Тези въпроси са в основата на сценария, в който отново главните герои са ученици. Със съдействието на Министерството на културата и спорта екипът на Сариев включва прожекциите на филма в социална кампания, която се провежда в столицата и още 9 града под надслов „13-ти август“ – заедно срещу насилието“. Според режисьора това е един от начините да се справим с агресията, а освен това дава шанс да се промотират горещите телефонни линии за тормоз над деца, за домашно насилие и кибернасилие.
Към темата за преодоляване на агресията се включва и Юлиян Спасов. Основателят и главен двигател на Kinematograf.bg. разказва пред „Аз-буки“, че в портфолиото им присъства активна образователна кинопрограма, наречена „Киноклуб“ (kinoclub.bg).
Инициативата вкарва киното в училище и работи именно в тази посока – преодоляване на агресията. Като обещаваме да разкажем повече за „Киноклуб“, от „Аз-буки“ питаме Юлиян как един филм и дискусия помагат на учениците да се справят с насилието.
„Прожектирането на късометражни филми в определени часове в училище, както и последващите ги дискусии са световно доказана практика за неформално образование – отговаря Юлиян Спасов. – По този начин успешно се допълват образователните нужди на младите. Желанието ни е да развием у децата аналитично мислене, да станат по-любознателни и да усетят изкуството като нещо, което ги обогатява. Киното провокира по естествен начин емоция у децата. Докато в училище ги учат какво точно трябва да усетят от дадено произведение, филмът извлича от тях естествената им реакция. И се явява добра основа за разговор и дебат.“
Има още един начин за справяне с агресията, казват психолозите.
И това е любовта, която в различните си форми изгря и на екраните по време на Фестивала. Открои се като главен герой в спечелилия Наградата за най-добър професионален анимационен филм „Семеен портрет на чернозема“ на режисьора Иван Попов-Заека. Има я и в „Дървояд“ на режисьора Кристиян Бозов, който спечели Наградата за най-добър студентски игрален филм. Както и в красивия „До теб“ на режисьорката Таня Божинова, който си тръгна с приза за най-добър студентски анимационен филм.
„Където ти Гай, там и аз Гая“ е реплика от древността, която обаче чуваме и би било хубаво, ако си я припомняме по-често, в един от премиерните филми на Фестивала за късометражно кино в София.
„Хвърчило“ на режисьорката Ирина Иванова печели Почетен диплом.
Заради Еди и Стела – млада двойка, която за първи път заживява заедно. Тъй като не могат да си позволят нищо по-престижно, те наемат апартамент на 14-ия етаж на стара панелна сграда в столичен отдалечен квартал. Точно обаче когато пренасят последната „партида“ от вещите си – огромна концертна арфа, наследство и скъп спомен, асансьорът се разваля. Двамата се мъчат да пренесат 35-килограмовата арфа, висока 1,80 м, нагоре по близо 14 етажа. Изкачването с тежкия им, но красив товар, се превръща в първото изпитание на съвместния им живот. И в изпитание за силата на любовта.

Ще гледаме късо кино.
И ще стискаме палци на Sofia short fest да реализира амбицията си и от следващата година да е международен. Листата с наградените филми от дебютното издание може да се види на интернет страницата sofiashort.com.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg