
През последните 15 години Софийският фестивал на науката успя не само да се утвърди като най-голямото събитие в България, посветено на популяризацията на науката, но и да се превърне в устойчива и значима платформа за общуване между учени и широката публика, между откритията в лабораторията и реалния живот на всеки от нас. Това заявява в поздравителен адрес за откриването на Фестивала министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
Той отбелязва още, че подобни събития имат огромна роля в изграждането на връзки между научната общност, училищата, институциите, бизнеса, гражданите и в създаването на доверие към науката.
„Когато знанието излезе от рамките на учебниците и академичните зали и се представи ясно, ангажиращо и на достъпен език, то се превръща в инструмент за разбиране на света, за личностно развитие и за вземане на по-информирани решения в обществото“, посочва министърът.
И добавя, че Софийският фестивал на науката е точно това – възможност да чуем какво ново откриват български и чуждестранни учени в различни области, да зададем въпроси, да поспорим, да си представим как ще изглежда бъдещето и как можем да участваме в неговото изграждане.
„Особено се радвам, че за първи път в България ще бъдат записани предавания на БиБиСи с жива публика. Това е важно международно признание за качеството и мащаба на Фестивала, но е и доказателство, че българската научна общност е желан партньор в глобалния научен диалог“, подчертава министър Вълчев.
И отбелязва, че изключително важен акцент за МОН е участието на учениците и учителите.
Радостен е и фактът, че интересът към училищната програма нараства, като са записани над 4000 деца.
Според просветния министър Фестивалът е добър пример как чрез съвместна работа на различни институции, академични среди, образователни организации, фондации, бизнес и медии може да се създаде среда, в която знанието е преживяване, а науката – култура.
„Във всяка година вие показвате, че науката не е нещо далечно, не е нещо чуждо, а е близка и я правите популярна. Благодаря ви за енергията! Благодаря на фондация „Красива наука“ за това, че надгражда всяка година програмата на Фестивала и я прави интересна и достъпна“, заяви в своето приветствие заместник-кметът на София Иван Василев. Той допълни още, че в края на декември 2024 г. е създаден специален фонд за подкрепа на талантите в науката, изкуството, образованието и спорта. И отправи покана към всички учители, ръководители, родители да насърчат своите талантливи деца да кандидатстват в този фонд за подкрепа.
„Тази година съм предложил в бюджета на Столична община 1,5 милиона лева да отидат за подкрепа на талантите на България“, каза още Иван Василев.
„Софийският фестивал на науката е създаден през 2011 г. от екипа на Британския съвет в България и много съмишленици, а днес ние от фондация „Красива наука“ продължаваме със същите тези приятели и партньори да организираме Софийския фестивал на науката“, каза Ивайло Славов, председател на Управителния съвет на фондация „Красива наука“. Фондацията организира Софийския фестивал, както и фестивали във Варна, Пловдив и от миналата година пътуващ фестивал в други градове на България извън трите постоянни.
Фестивалът е първата и продължава да е най-голямата масова проява за наука в страната.
Място за срещи на публиката с учени от България и от чужбина. По този начин София се нарежда до столиците на други държави, подчерта Ивайло Славов.
Както „Аз-буки“ съобщи, ХV софийски фестивал на науката, който се провежда от 8 до 11 май в „София Тех парк“ предлага тази година над 120 събития.
Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откриването на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаването на специалност „География“ в Софийския университет – това са само част от годишнините, които ще бъдат отбелязани заедно с учени от България и чужбина по време на проявата. Ще бъдат представени и най-новите проучвания и най-обещаващите международни научни проекти.
Предвидени са срещи с някои от водещите български учени с вдъхновяваща кариера,
които освен знания и опит предават любовта си към професията и се превръщат в ролеви модели за младите хора. Учениците се докосват до лабораторни уреди, участват в експерименти и демонстрации на живо, трупат ентусиазъм, който да пренесат в класната стая.
За тях са организирани различни работилници – „Програмиране на роботи“, „В света на скъпоценните камъни“, „Пътят на растенията“ и др.
Основната програма включва близо 100 български и чуждестранни учени, технолози, изобретатели и автори. Сред тях са водещи изследователи от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, ТУ – София, УАСГ, Минно-геоложкия университет, ХТМУ, Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, МУ – София, НБУ, учени от различни институти при БАН, опитни синоптици от НИМХ, иноватори от Института GATE, Националния институт по полярни изследвания и Българския антарктически институт, изследователските центрове Clean & Circle, H2START и др.
Освен българските учени в ХV софийски фестивал на науката има 10 събития с чуждестранни лектори
от Гърция, Кипър, Китай, Обединеното кралство, Франция и САЩ.
Възрастните също има какво да открият на Фестивала.
„Бъдещето не е онова, което беше“ е презентация, в която се разглежда какво се случва с футуристичните предсказания за бъдещето от десетилетия насам. Дава отговор на въпросите „Защо не забогатяха астролозите и какво всъщност представлява времето, като се замисли човек?“.
Лекцията „В търсене на скритите съкровища на Богатия бряг“ разкрива какво общо имат прилепите в Коста Рика и България. „Да бъдеш или не… нова версия на себе си с изкуствен интелект“ търси отговори на въпросите може ли изкуственият интелект да бъде наш съветник, творчески партньор или гуру за повишаване на продуктивността.
На здравето са посветени „Цената на красотата“ – за вредни съставки в козметичните продукти; „Вроденият имунитет ремонтира“ – за работата на естествената ни защита от болести; „Невъзможността да възпитаваш“ – за значението на психичното здраве на родителите; „Странната история на Лидия Феърчайлд“ – за генетичните изследвания и аномалии, и други.
Фестивалът ще бъде закрит на 11 май с националния финал на „Лаборатория за слава“ (FameLab) България 2025. В него участват 11 български и един румънски учен, излъчени в 5 предварителни подборни кръга в София, Варна, Пловдив и за първи път в света в Антарктика, от българската база на о-в Ливингстън. Победителят, който ще бъде обявен на 11 май, ще представлява България на Международния финал на Конкурса в Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) в Женева, Швейцария, през ноември.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg