
11 иновативни образователни институции от страната – средни училища, профилирани и професионални гимназии, участваха в училищна лаборатория „Образование с наука“, съобщава Пресцентърът на МОН. Четиридневното събитие се реализира по Националната програма на МОН „Иновации в действие“, а домакин на срещата беше СУ „Вичо Грънчаров“ в Горна Оряховица.
При представянето на иновативните идеи се включи и заместник-министърът на образованието и науката инж. Таня Михайлова, която подчерта значимостта на програмата като платформа за развитие на потенциала на всяко дете в съвременната образователна среда.
В рамките на събитието бяха представени демонстрации на нови учебни предмети и открити уроци, както и представяне на образователни технологии.
Дейностите бяха съпътствани от интересни и актуални дискусии с преподавали от висшите училища и представители на бизнеса.
На форума беше представено обучение по иновативни предмети от учителите Даниела Кенарева и Ваня Христова от училището домакин. Те проведоха уроци по виртуална биология с ученици от IX и X клас. Училищата партньори взеха участие и в работилници за иновации под надслов „Наука в детайли и дълбочина“. Сред акцентите беше и представянето на образователен софтуер zSpace от Александър Чантов – представител на „Юнион Интерактив“.
Иновативното събитие беше модерирано от Петър Теодосиев – главен редактор на сп. „Българска наука“ и председател на сдружение „Форум наука“. Специално за лабораторията беше изработено лого от Валентина Маринова – учител по изобразително изкуство в училището домакин.
В училищната лаборатория се включиха и представители на академичната общност, които са и партньори на иновативните училища: проф. Найден Шиваров – директор на Националния STEM център, д-р Иван Макавеев от Медицинския университет – Бургас, проф. д-р Димитрина Каменова и проф. Николаева от Висшето училище по мениджмънт, доц. Росен Иванов от Техническия университет в Габрово, д-р Борис Динков от Медицинския университет в Плевен.
В Лабораторията участваха и преподаватели от Педагогическия факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Гостуващите учители имаха възможност да работят съвместно със студенти, които изучават начална и предучилищна педагогика.
В рамките на Лабораторията съвместно ще бъдат създадени наръчник и уебсайт, които да подкрепят учителите в процеса на прилагане на иновации в учебните часове.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg