
Близо 300 деца от 15 детски градини на пет области бяха включени тази учебна година в пилотното начало на педагогическа практика „Утринна история“, създадена по инициатива на Министерството на образованието и науката.
Резултатите бяха отчетени в Плевен на заключителна работна среща, съобщават от Пресцентъра на МОН. Иновативната образователна програма за
малки деца в яслени групи
се осъществява чрез съвместна работа на медицински и педагогически специалисти в страната. В основната ѝ е увлекателна история, на базата на която се провеждат и практически занимания.
Инициативата надгражда предходната практика – „Утринна приказка“. Целта и на двете е да се подобри адаптацията на децата, да се подпомогне индивидуалното им развитие и създаване на по-добра образователна среда.
Тази учебна година в „Утринна история“ са включени детски градини от Велико Търново, Пазарджик, Плевен, Сливен и София. В тези области от учебната 2024/2025 г. започна и прилагането на „Утринна среща“ в първи клас с участието на деца и начални учители. При тази практика всяка сутрин учебният ден започва със
споделяне между учители и ученици,
което стимулира въображението на децата и им помага да се социализират. Тази практика е полезна за по-бърза и по-добра адаптация на децата от предучилищните групи в I клас, като чрез нея те развиват и умения за общуване.
В рамките на работната среща в Плевен, която се организира съвместно от Министерството на образованието и науката, Регионалното управление на образованието, общината и детски градини, участниците споделиха резултати от прилагането на педагогическите практики. Предвижда се тези иновативни образователни програми да продължат и през следващите учебни години.
В работната среща участваха Ваня Георгиева – началник на отдел „Организиране, планиране и отчитане“ в дирекция „Съдържание на предучилищното и училищното образование“ в МОН, Албена Тотева – началника на РУО – Плевен, Елина Димитрова – заместник-кмет „Хуманитарни дейности“ в Община Плевен, авторите на педагогическата практика „Утринна история“ проф. д-р Даниела Тасевска и доц. д-р Емил Бузов от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, експертите по предучилищно образование от пилотните области, както и екипите от детските градини с яслени групи от посочените области, апробирали практиката.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg