
Рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ има важна добавена стойност за науката, икономиката и обществото. Тази позиция на България бе представена от заместник-министъра на образованието и науката акад. Николай Витанов на заседанието на Съвета на ЕС по конкурентоспособност, част „научни изследвания“ в Брюксел, съобщава
Той изтъкна, че досегашните успехи на Програмата са силен аргумент за създаване на следващата, Десета рамкова програма след 2027 г.,
вкл. съвместните международни проекти и мерките за разширяване на участието.
Академикът призова за продължаване на усилията за облекчаване на правилата на Програмата и нейните инструменти и за внимателен подход по отношение на финансирането на проекти с резултати с потенциална двойна употреба.
Постигнато бе политическо споразумение по Препоръката на Съвета относно Програмата за политиката на европейското научноизследователско пространство за 2025 – 2027 г., което ще даде възможност на държавите членки да участват заедно в изпълнението на редица политики и дейности по тази програма на доброволен принцип. Това е втората такава програма по рода си, като първата бе в периода 2022 – 2024 г.
Министрите одобриха Заключенията на Съвета към стратегията на ЕС за изкуствения интелект в науката, която ще бъде публикувана от Европейската комисия към края на 2025 г.
Подчертани бяха важната роля и големият потенциал на изкуствения интелект в научните изследвания.
В Заключенията се задават целите, които стратегията трябва да си постави, и се призовава подкрепата за навлизането на изкуствения интелект в науката да бъде координирана на европейско ниво.
Подчертава се нуждата от по-широк достъп на учените до ресурси, инструменти и инфраструктура в областта на изкуствения интелект, вкл. мерки за повишаване на тяхната квалификация и капацитет.
В рамките на форума е отправен и призив от група държави членки, в т.ч. България, за оценка на Партньорството за научни изследвания и иновации в Средиземноморския регион (PRIMA) с оглед неговото продължаване след 2027 г. България участва в това партньорство от 2025 г.
Обсъдена е и темата „Избери Европа за наука: привличане на отлични глобални таланти в Европа при защитаване на свободата и сигурността на научни изследвания и укрепване на научноизследователските и иновационни екосистеми из континента“.
Зам.-министър акад. Витанов проведе и среща с комисаря за стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации Екатерина Захариева по актуални въпроси в областта на научните изследвания, вкл. мерките за разширяване на участието в Рамковата програма „Хоризонт Европа“ (2021 – 2027 г.).

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg