Европейската платформа предлага неограничени ресурси за преподаване.
В нея има видеоигри, електронни книги, новини за най-новите научни открития, идеи и ресурси за нестандартно представяне на уроци.
Платформата Scientix е изградена с подкрепа от Европейската комисия и използването й е напълно безплатно. Освен безкраен източник на материали за часовете Платформата служи и за създаване на контакти между педагозите от различни страни. Те могат да обменят опит, а и да станат партньори по различни европейски проекти.
Тематично Scientix предоставя новини и ресурси в областите природни науки, технологии, инженерство, математика. Популярното им название е съкращението STEM (от английски – Science, Technology, Engineering, Mathematics). Може да бъде полезна за преподаватели по химия и опазване на околната среда, биология и здравно образование, физика и астрономия, математика, специални предмети в професионалните гимназии. Ресурсите на чужди езици могат се използват и от чуждоезиковите преподаватели за изграждане на междупредметни връзки. Споделените ресурси са за работа с деца на различна възраст, като не липсват и занимателни идеи за ученици от началните класове.
Платформата обединява преподаватели от 30 европейски страни. Официалните езици са английски, немски, френски, испански, италиански и полски. Всеки ресурс обаче може да бъде преведен, стига трима потребители да заявят, че искат да го получат на родния си език. Така до българските преподаватели могат да достигнат преведени ресурси. Уебплатформата представя новини за различни тематични събития по света. Много от тях се провеждат онлайн и са достъпни от всяка стая с компютър. Използва се разпространената система Moodle. Предоставени са възможности и за онлайн квалификация, при които учителите получават сертификат, стига да вземат успешно определен изпит.
Националните центрове за контакт за Scientix са 30 в цяла Европа. За България това е Институтът по математика и информатика при БАН. През януари са избрани посланиците на Scientix във всяка страна, които имат задачата да популяризират платформата сред преподавателите и учените. За България това са директорът на Народната обсерватория с планетариум във Варна Свежина Димитрова и преподавателят от Професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец Цеца Христова. Те преминават през специален тримесечен курс и изпит, за да заемат тази позиция.
Четете повече в бр. 7, 16 – 22 февруари 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg