Живка Бубалова-Петрова е създала една малка България на другия край на света – в Чикаго, в американския щат Илинойс. Тя е основател и директор на две училища – „Малко българско училище“ и „Малката България“, и на две детски градини – Малка детска академия „Мечо Пух“ и „Чуднотека“. Завършила е „Българска филология“ и има правоспособност за учител по английски език. Тези знания безспорно много ѝ помагат в работата.
„Исках да направя малко кътче в Америка, където децата да могат да научат историята и традициите на България и да усвоят езика“, казва пред в. „Аз-буки“ Живка Бубалова-Петрова. Резултатите, които показват малчуганите в Малка детска академия „Мечо Пух“, са впечатляващи. Всички те после продължават обучението си по български език в съботно-неделните школа. „С лекота преминават от английски на български и обратното. Вярвам, че стига да решат, ще станат отлични преводачи“, допълва директорката.
Малка детска академия „Мечо Пух“ в Чикаго е призната от Министерството на образованието и науката в България. Тя работи от октомври 2010 г. и се радва на интерес от страна на българската общност. „Не всички деца при нас са от семейства на двама българи, преобладават от смесени бракове. Родителите добре осъзнават, че при нас синовете и дъщерите им могат да научат и двата езика“, споделя Бубалова-Петрова.
В „Малка детска академия“ приемат малчугани от 2-годишна възраст. Според американския закон обучението в детската градина е до 4-годишна възраст. След това децата трябва да посещават една година подготвителна група и на шест постъпват в I клас. „Повечето родители остават децата си тук до училище. Ние също имаме подготвителна група и имаме право да обучаваме 5-годишни деца“, допълва тя. Истината е, че интересът към това образователно средище е много голям от страна не само на българската общност, но и на чужденци. Директорката споделя, че имат лист с чакащи всяка година, като с предимство се приемат децата от двуезични семейства.
„Отчитам като проблем, че групите при нас са само две. Помещаваме се в жилищна сграда със статут на къща и според законите на щата Илинойс нямаме право да приемаме повече от 15 деца в група през лятото и 12 деца по време на учебната година. Това налага децата да бъдат при нас не по пет, а по два-три дни, като се редуват. По този начин повече на брой деца попадат в обсега на българския език“, обяснява моята събеседничка.
През изминалата учебна 2022/2023 г. децата, които посещават Малка академия „Мечо Пух“ в Чикаго, са 19. Заниманията, които предлагат там, са толкова многобройни и разнообразни, че на малчуганите не им се тръгва. Успоредно с изучаването на българския език, те творят и се забавляват. Съвсем наскоро правят апликации на тема „Моята улица“.
С помощта на цветни моливи и лепило пресъздават на лист хартия сгради, автобуси, автомобили, светофари и животни. Преди броени дни участват и в 3D проект, в рамките на който изработват триизмерни площадки за игра с люлки и дръвчета.
В детската градина работят изцяло с учебници на български език, специално създадени за изучаването на езика от чужденци. Сред тях са системата „Чуден свят“, „Приятели с буквите“ и много други.
„Нарочно променяме и редуваме различните системи, като съобразяваме образователните материали така, че учебниците да са различни в обучението в детската градина и след това в училище – обяснява Бубалова-Петрова. –Първото, което правим при нас с новопостъпилите деца, е да ги научим да говорят на български език. В началото най-много внимание обръщаме на речниковия им запас, като се стремим да надградим думите, с които боравят“, споделя моята събеседничка. В учебната програма на малчуганите освен български език са включени още два предмета – околен свят и математика. С голям ентусиазъм отбелязват традиционните български празници. Не пропускат и тържества по повод американските – Хелоуин и Деня на благодарността. „При нас всеки ден е празник“, казва основателката на българското образователно кътче в Америка.
За децата са предвидени и извънкласни дейности – уроци по фолклорни танци два пъти в седмицата и занимания по изобразително изкуство – веднъж. На въпрос защо решава да направи детска градина за българи в чужбина, Бубалова-Петрова отговаря, че в основата стои молбата на родителите. Освен това преди това друга такава градина не е имало. В началото малчуганите изучават българския като първи език и английския – като втори. Но времето показва, че това не е нужно. Българчета, живеещи в англоезична среда, много бързо научават езика. Виждайки това, родителите отправят апел към директорката – „Моля, наблегнете на българския език“. И сега това е златно правило. На територията на детската градина се говори само на български.
От новата учебна година подготвителна група за училище има не само в детската градина Малка детска академия „Мечо Пух“, но и в училищaтa „Малко българско училище“ и „Малката България“. МБУ е и най-голямата образователна институция, ръководена от моята събеседничка. „Освен това е и най-голямото училище за българи в Северна Америка“, допълва с гордост тя. Всичките им възпитаници са много умни и будни деца. След детската градина те с лекота покриват изискванията за постъпване в първи клас. И освен това имат предимство пред връстниците си – на 6-годишна възраст владеят два езика, което много им помага след това в изучаването и на трети. И както е казал патронът им Мечо Пух – „Колкото повече, толкова повече“. Знанията никога не са излишни, винаги има какво още да научиш.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg