Регионалният исторически музей – Бургас, е място на голямата наука и класна стая за поколението на милениума.
Татяна ДИКОВА
Този музей е мястото, което не само съхранява историята на града, но е и духовна обител, която събира младото поколение, за да покаже, че „историята не е пепел, а пламък.“ За коя културна институция се отнасят тези думи. Отговорът може да бъде най-разнообразен. Защото благодарение на много инициативи – и на Народното събрание, и на Министерството на образованието и науката, и на Министерството на културата, много музеи, галерии и дори малки музейни сбирки от години са се превърнали в необикновени, но твърде обичани и предпочитани от малки и големи ученици, от малчуганите в детските градини места за провеждане на уроци.
Под цитираните по-горе думи стои авторитетът на един училищен директор, чийто педагогически екип отдавна се е убедил в ползата от повече от прекрасната симбиоза между училище и музей – Мартин Илиев, директор на Средно училище „Епископ Константин Преславски“, Бургас. Партньор на школото е Регионалният исторически музей в морския град.
За него се знае, че е най-голямата музейна институция в Югоизточна България. А началото тръгва от частна сбирка на бургаското археологическо дружество „Дебелт“. Годината е 1912-а и вече са натрупани немалко артефакти, събрани и проучени от група интелектуалци и радетели за разкриване на историческото минало на Бургаския регион. Разбира се, учени и любители се насочват най-вече в проучването на римската колония, основана през 70 година след Христа по време на управлението на император Веспасиан. Разположена е току до границите на днешния Бургас – в Дебелт, известен през римската епоха като Деултум. Селището, приютило ветерани от VIII августовски легион, на територията между езерата Бургаско и Мандренско.
Първите сведения за Деултум постъпват от братя Шкорпил преди 130 години. През годините много артефакти попълват частни и държавни колекции. Събрани са по време и на мащабни археологически проучвания в района, като истинското и на научна основа проучване датира от 1986 г. Колекции артефакти от римската колония поставят и основите на днешния РИМ.
В последните години РИМ – Бургас, е не само културна, но и научна и изследователска институция, която има щастието да е разположена не само в сърцето на града, но и в сгради шедьоври на архитектурното ни наследство. От голямата наука към класната стая. През 2012 г. в Регионалния исторически музей в Бургас отваря врати етноработилница. Така в политиките на културната институция се настанява необикновена за голямата наука форма – лятно училище. „Участието в етноработилницата е докосване до народната култура, до игрите и ръкоделията на нашите баби – тъкане на керемида, на вертикален стан, изработване на парцалени кукли, помпони, пискюли, герданчета и цветя, плетене на една кука и българска бродерия, шиене и украсяване на торбички“, поясняват музейните работници. И приготвят за учениците в лятното училище възможности да учат песни и припевки, да разгадават символиката на обреди и обичаи от българския празничен календар, да свиват момини китки и Еньов венец от 77 и половина билки, да драматизират български народни приказки. „Изпълнявайки мисията си не само на културна и образователна институция, РИМ – Бургас, разработва и инициира много образователни програми, насочени към деца от предучилищна възраст до млади хора – гимназисти, студенти, докторанти“, пояснява Милен Николов, директор на Музея. Той е една от петнайсетте културни институции, които тази година са номинирани за новоучредената награда на Парламентарната комисия по образованието и науката „Училището в музея, музеят в училището“.
Само за последните две години в календара на Музея е записано участие в Националната програма на МОН „Музеите като образователна среда“ с партньори СУ „Епископ Константин Преславски“ – Бургас, и СУ „Христо Ботев“ – Айтос. Ученици от прогимназиален етап посещават четирите експозиции – археологическа, историческа, етнографска и природонаучна. Но посещенията не са самоцелни. Децата опознават един нов свят – на науката, събират информация за историческото наследство и биоразнообразието на своя край, и то с игрови и визуализиращи инструменти.
Вече две години, всяка събота в зимния период (октомври – май) Музеят организира образователни лекции на разнообразни и интригуващи младата аудитория теми. За тези две години изнесените сказки са над 40, а участниците – над 500.
А през летните месеци е ред на приключения в Музея и на надпревара за купата на Природонаучния музей. В приключенията в Музея се впускат 4 групи по 10 деца. В рамките на 5 дни малчуганите се запознават с колекциите на Природонаучния музей, но не теоретично, а под формата на занимателни екологични игри. Програмата е разработена от екипа на Музея и е нестандартна по съдържание – темите за всеки от петте дни са различни: „Минерали“, „Растения“, „Животни“, „Природата в опасност“ и „Рециклиране“.
Основава се на забавни методи за поднасяне на информацията, включени са много логически и творчески игри, възможности за индивидуални и групови изяви на децата. Всеки ден е излъчван и награждаван най-изявеният участник. Последния ден на всяко дете се връчва грамота, а на най-успешно представилия се участник – и голяма награда. Осем поредни години РИМ – Бургас, отбелязва Международния ден на биологичното разнообразие със „Състезание за Купата на Природонаучния музей“. За него всяко училище може да излъчи отбор от четирима ученици и ръководител. Състезанието предоставя възможност за изява на деца със задълбочени знания и засилен интерес към природните науки. Дава им възможност да покажат оригинално мислене, а на училищата в града – да сравнят знанията си в областта на биологията и екологията.
СУ „Епископ Константин Преславски“ – Бургас, е партньор на Регионалния музей в проекта „Обреден календар за моми и ергени – музейно помагало за учителя“. Целта е да се помогне на учителите в начален етап на обучение при запознаване на децата с традиционния български празничен календар. Става дума за образователна програма, в която са включени специално разработени ролеви игри и помагала за детска публика съвместно с етнографи и педагози от бургаските учебни заведения. Учейки по нов и интерактивен начин, децата са въвлечени в пресъздаването на българската традиционна култура (коледуване, лазаруване и кукери). Паралелно с това те усвояват учебния материал по приятен и забавен начин, включвайки и иновативните технологии. Така се гради мост между поколението на техните прабаби и прадядовци и децата на милениума. Чрез този проект Музеят играе и една нова роля – на педагог и на иновативна образователна среда. В специалните образователни помагала – книжки с онлайн версия, ще се представят и популяризират експонати – движими културни ценности от фонда на етнографската експозиция. Те ще се използват както за ролевите игри, така и в музейните ателиета, посветени на запознаването на малките с народните обреди и празници.
Историческата експозиция към РИМ – Бургас, съвместно с ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, организира серия от образователни инициативи за добиване на професионален опит в направление „Екскурзоводство“. Проектът „Архитектурата на Бургас. Емблематични сгради“ е за млади доброволци – ученици от бургаските професионални гимназии, и след близо едногодишна подготовка през ноември 2018 г. гимназистите защитиха резултатите от своето изследване пред Петата сесия на Ученическия институт към БАН.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg