Когато не е възможно да заведеш всички деца на концерт, можеш да доведеш изпълнителите при тях.
Просто трябва да се промени формулата и уравнението да се реши по друг начин. Това правят в Центъра за подкрепа за личностно развитие – Обединен детски комплекс, Перник.
„Поддържаме много добри контакти с всички културни институции, дори и с тези, които не работят с деца, но участват в културните програми на Перник. Работим със Съюза на художниците, с Клуба на интелигенцията, с Художествената галерия на Перник, Общинския комплекс „Дворец на културата“, Регионалния исторически музей, Общинския младежки дом и чрез съвместни инициативи ги водим при нас, защото имаме изключителен сграден фонд, където можем да разгръщаме много широка дейност. Чрез съвместните прояви интегрирахме културната среда на нашия град към Комплекса“, разказва директорката на ОДК Татяна Китанова.
За първи път Комплексът отваря врати през далечната 1953 г., за да развива талантите на пернишките деца на възраст от 5 до 19 години. През 1982 г. е преместен в нова просторна и модерна сграда, в която е и до днес. В него децата имат възможност за личностната изява и за развитие на интересите и способностите си в областта на изкуствата, науката, техниката, спорта и туризма.
Изминалата учебна 2018/2019 г. ОДК започва с близо 1040 деца, но я завършва с 200 повече. За извънкласните занимания на учениците се грижат 19 преподаватели. Екипът се състои от 31 души, сред които и четирима експерти по кариерно ориентиране. Комплексът предлага цялостна програма от детски забавления, празници, концерти, конкурси, изложби, театрални представления и спектакли.
Календарът на ОДК включва годишно над 150 детски изяви в страната и в чужбина. Художествените състави и школата по изобразително изкуство разнасят славата на родното изкуство до всички краища на света и са носители на много национални и международни награди.
Дългогодишна практика за ОДК – Перник, е и работата с дневните центрове, в които подкрепят деца със специални образователни потребности. Началото е поставено през 1999 г., когато в дневния център за деца и младежи с интелектуални и физически увреждания „Добро сърце“ се създава специално ателие за рисуване и приложно изкуство. В него децата придобиват специфични умения и се социализират. Талантливи деца от ОДК също започват да посещават Ателието и се формира неформална артгрупа, която създава колективни творби.
Четете повече в бр. 32, 8 – 14 август 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg