София е домакин на международен форум за изследователските инфраструктури на бъдещето
Зина СОКОЛОВА
„Науката и иновациите са неделимо цяло, а икономика, която се основава на знания, има влияние върху цялото общество. Инвестициите в научна инфраструктура и млади изследователи са основен стълб за създаването на глобални екосистеми. България има огромен потенциал и възможности, които трябва да развиваме. За нас е гордост да покажем как използваме структурните фондове, както и работата на нашите изследователи и водещи научни центрове“. Това каза заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева при откриването на международната конференция Futuris 2019 на тема „Научноизследователски инфраструктури на бъдещето – синергия, устойчивост, интелигентен растеж и социално въздействие“.
„Правителството показва, че науката и иновациите са основен приоритет, като са инвестирани повече от 300 милиона лева по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ в ключови за науката области. Осигурихме много възможности и за присъединяването на страната ни към повече международни проекти. Одобрени са и допълнителни 22 млн. лв. от държавния бюджет за изграждане на научна инфраструктура и участие в международни мрежи и партньорства“, посочи заместник-министърът. По думите ѝ провеждането на подобни форуми е изключително важно, защото дава възможност на младите изследователи да обменят опит. Според нея конференцията показва синергията в европейските фондове, тъй като инвестициите в научна инфраструктура имат въздействие върху всички региони. Заместник-министър Ангелиева допълни, че МОН полага усилия и за засилване на връзката между науката и бизнеса. Според нея развитието на центровете за върхови постижения е съществен компонент и за модернизацията на университетите и учебните им програми.
Организатори на събитието са Министерството на образованието и науката и Изпълнителната агенция „Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Идеята за него идва след успеха на водещото тематично събитие на Българското председателство през 2018 г. и Международната конференция за научноизследователски инфраструктури 2018 г., проведена във Виена.
Конференцията е насочена към синхронизирането на националните усилия и усилията на Европейския съюз в контекста на дългосрочната устойчивост на европейските инфраструктури за научни изследвания и иновации през следващия програмен период. В нея взеха участие над 200 участници и водещи лектори от Европейската комисия, водещи научноизследователски консорциуми, университети и научни организации. Първият панел от програмата е посветен на паневропейските изследователски инфраструктури и програма „Хоризонт Европа“, а вторият – на темата за научноизследователските инфраструктури в контекста на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ).
Представена е и международната оценка на Пътната карта за научната инфраструктура на България.
С изложба, презентации и видеоматериали е отбелязана първата година от началото на изпълнението на проектите за центрове за върхови постижения и центрове по компетентност.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg