Само за две седмици от създаването є потребителите надхвърлят 50 000
Само две седмици след създаването на Националната електронна библиотека на учителите от Министерството на образованието и науката в нея са качени 2353 образователни материала и 4066 файла към тях. През този период платформата е посетена от 50 000 потребители, а от нея са изтеглени над 131 000 образователни ресурса.
Хранилището за електронно съдържание дава възможност за създаване и споделяне на авторски обучителни материали от над 80 000 учители в страната, 236 експерти по различни учебни предмети от регионалните управления на образованието и педагозите от над 350 български неделни училища от 52 държави в света.
Националната електронна библиотека е създадена, за да може в нея да се натрупат педагогически материал, споделен опит и иновативни практики, които да бъдат както в подкрепа на учителите, така и за развитието на педагогическата наука.
Материалите могат да се използват и от студентите по педагогика, на които тепърва предстои да влязат в училище, както и за обучението във висшите училища в страната.
Учителите могат да публикуват в хранилището и да ползват материали на свои колеги – дидактически и методически, видео уроци, иновативни методики, тес-
тове, филми, упражнения, презентации, занимателна педагогика и проекти, които включват изследователска ученическа работа.
И Националният музей на образованието започва да споделя ресурси в Националната електронна библиотека, за да се улесни, обогати и разнообрази процесът на учене и преподаване в дигитална среда. Вече са качени част от музейните ресурси – късометражни филми, мултимедийни помагала и презентации, примерни уроци, дигитализирани изложби и виртуална музейна разходка. Те са подходящи за часовете по „История“, „Роден край“, „Човекът и общес-твото“, „Български език и литература“ и „География“. Споделени са и връзки с дигиталния музеен архив на движими културни ценности и музейно-образователни ресурси от дейността на Националния център „Музейно училище“.
Разширяването на връзката музей – училище, включително в дигитална среда, не е нова за НМО. Музеят и РУО – Габрово, реално започват да работят за създаване на национална база от ресурси в помощ на музейно-педагогическата практика още със стартирането на Центъра „Музейно училище“ и уеб платформата
https://nmo-shkolo.com/ преди две години.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg