13 от общо 15-те пълни щестици в областтаса от ППМГ „Проф. Никола Обрешков“
Петър Чонгов е момчето от Бургас, което е с три отлични оценки от матурите. За неговото семейство математиката стои на почит и възпитава дисциплина и логическа мисъл. По-голямата му сестра също е възпитаничка на бургаската Природо-математическа гимназия (ППМГ) „Проф. Никола Обрешков“ и цялото ръководство се шегува, че очакват и третото дете на семейството – момиченце, след време да постъпи в престижното училище и да покаже невероятен талант, както първите двама.
Докато за част от зрелостниците изпитанието К-19 донякъде може да послужи за оправдание за недотам доброто представяне на матурите, има и такива, за които времето, прекарано в социална изолация, е благоприятствало добрата подготовка. Организацията и провеждането на зрелостните изпити тази година бе тест и за онези, които организираха матурите, а и за родителите, които демонстрираха съпричастност с учители и ученици.
Началникът на Регионалното управление на образованието в Бургас инж. Виолета Илиева
определя като нестандартна учебна година и по отношение на държавните зрелостни изпити. За първи път след карантината, в присъствена среда след дългото отсъствие от класните стаи, се проведоха държавните зрелостни изпити. „Организацията, която направихме, бе блестяща, а дистанционното обучение даде възможност на зрелостниците да се подготвят още по-добре за матурите. Изпитание бе и за самите експерти. Не мога да не подчертая съпричастността на всички педагогически специалисти. Не на последно място се усети и подкрепата от страна на всички институции по време на организацията на изпитите – медицинските работници, РЗИ, които обработиха данните за всеки зрелостник, полицията, та и EVN, които не допуснаха срив в енергозахранването. Но най-силно се усетиха подкрепата на родителите и отговорността на зрелостниците“, коментира инж. Илиева. Тя подчерта, че докато в други обрасти на страната е имало недостиг на квестори, в Бургаска област всички са били на линия. „Не се стигна до помощта на тридесетте резервни квестори. При положение че във всички училища, където се провеждаха матурите, в залите бяха осигурени по двама и по трима за всеки коридор“, допълни инж. Илиева. Тя пожела на всички млади хора да намерят своята истинска реализация и успешен път в живота.
Анализите, както сред експертите по отделните предмети, така и в училищата, вече започват да се правят. Ясно е едно: че на първо четене, в област Бургас отличните оценки са повече.
Красимир Стоянов, директор на ППМГ „Проф. Никола Обрешков“, е най-щастливият директор в Бургаско. Той е изключително доволен от резултатите, постигнати от зрелостниците тази година. Тринадесет от общо петнадесетте пълни шестици са в училището, което ръководи. „Много са добри резултатите. По БЕЛ средният успех е 5.33, с три пълни шестици. По математика средният резултат е 5.66, с общо 32 шестици, да не говорим за английския – среден успех 5.71“, изрази задоволството си в цифри гордият директор.
Голяма част от завършилите бургаската Математическа тази година – 80 – 85 %, вече са приети и ще учат в чужбина или в момента кандидатстват зад граница. За медицината, защото в гимназията има паралелка с биология, приоритетно младите хора се насочват към родните университети. Предпочитани са и техническите специалности у нас.
Гергана Николова, класен ръководител на XIIа клас,
коментира, че показаните резултати са респектиращи: от 26 ученици 26 са с отлични оценки по математика. А в този клас е и Петър Чонгов с три отлични оценки на зрелостните изпити по български език и литература, математика и физика.
„Учениците в този клас – всички уникални. Имаше такава среда, в която видимо израснаха“, категорична е тя.
Гордостта на гимназията – Петър Чонгов, е приет в Манчестър, Англия. Ще учи авиоинженерство.
В Кеймбридж е поканен на интервю, но не е одобрен. По думите на класната му Николова – само университетът е загубил, защото Петър със сигурност ще се реализира където и да отиде. „Той е комуникативен, безконфликтен, семейството му е прекрасно, майката е строителен инженер, преподавател в Професионалната гимназия по строителство. Момчето има прекрасно семейно възпитание“, разказва с възхищение една от най-добрите математички на Бургас.
Самият Петър казва, че трите шестици не са му коствали големи усилия. „По скоро всичко се натрупваше през годините и затова не усетих подготовката като свръхусилие“, обяснява зрелостникът. А социалната изолация коментира твърде зряло: „Дистанционно или не, щом искаш да учиш – го правиш. Факт е, че се пести време за пътуване, за разкарване. Имах повече време да уча“, признава той. За лятото още не е решил какво точно ще прави, но със сигурност ще продължи да се развива и ще си уплътни времето, а няма да го пилее.
Отивайки на интервю в Кеймбридж, Петър много харесва университета и мъничко съжалява, че няма да учи там. Но пък се успокоява с това, че Манчестър е прекрасна възможност. По негови думи името на университета е важно, но всичко зависи от човека. „Дали ще е в Манчестър, или Кеймбридж, по-важно е аз какво ще направя там“, обяснява зрелостникът.
За това как се насочва към авиацията и инженерството, младежът споделя: „Беше труден избор. Знаех, че искам да се занимавам с математика и физика, но с приложната им страна. Избрах инженерството като цяло и след това реших, че авиацията е най-голямото предизвикателство“. За математиката говори с много любов и признава, че на нея винаги много се е държало в неговото семейство. „Математика има навсякъде около нас. Тя развива ума, научава ни да мислим. За нея се иска постоянство. Това е ключът за развитие в математиката“, разсъждава на глас младежът.
Сега Бургас има един отличник повече, а след години да се надяваме, че бургаското летище ще се сдобие с още един прекрасен млад специалист – авиоинженер.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg