Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Стратегии на образователната
и научната политика
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Стратегии на образователната
и научната политика
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2020 Брой 45, 2020

Над 100 мерки за по-чист въздух в София

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
04-11-2020
в Брой 45, 2020
A A

Кои са най-големите замърсители на въздуха в столицата – транспортът, горенето на въглища и дърва или нещо друго? Това трябваше да установи направеното от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) „Изследване на приноса на различни източници за замърсяване с фини прахови частици на град София“. Проучването е направено в периода от януари 2019 г. до февруари 2020 г. по искане на Столичната община и с финансова подкрепа от 300 000 лева на Министерството на образованието и науката.

 

С близо една трета се планира да нараснат средствата за миене на улиците в София в план-сметката за чистота за 2021 г.

Резултатите от научно-приложното изследване за приноса на различните източници за замърсяване с фини прахови частици в София на база химичния им състав и прилагане на рецепторни модели сочат, че най-голям е приносът на почвата и праха от улиците – 25%. Други големи източници на замърсяване са горенето на биомаса и дърва – 23%, на въглища – 19%, и замърсяване от източници извън София – 16%. Това обяви проф. Христомир Брънзов – директор на НИМХ, при представянето на резултатите от проучването в Столичната община.
Според изследването към момента делът на транспорта в замърсяването на въздуха в столицата е 9%, а на индустрията и топлоцентралите на газ – по 4 на сто.
„Използвали сме най-съвременната рецепторно-моделна система на Американската агенция за океаните и атмосферата за изследване на произхода и преноса на въздушните маси, свързани с концентрацията на фини прахови частици – обяснява проф. Брънзов. – Изследванията са направени в две лаборатории – в България и в Хърватия, като са проведени и контролни тестове във Финландия, за да бъдем сигурни в резултатите от химичния анализ. Той стои в основата на следващата стъпка, а именно да се разбере кои са източниците на замърсяването, какво е процентното им отношение, включително на външното замърсяване, за което малко се говори. След това използвахме модел, който оценява въздушните маси и може да покаже откъде са дошли външните замърсители.
Гаранция за достоверността на проучването е качественото взимане на пробите. За тази цел по проекта е закупена нова специализирана апаратура, която е първа и засега единствена по рода си в България. С нея са взети всички проби, които са обработени в три независими лаборатории, за да се идентифицират източниците на замърсяване.
„Грешката при оценката на различните източници на замърсяване е от 10 до 15 на сто. Това означава, че например най-голямото замърсяване от градския прах на практика варира от 21 до 29 на сто“, обясни проф. Брънзов.
Директорът на НИМХ уточни, че особено внимание е било обърнато на източниците на замърсяване, когато има достигане на пределните норми на допустимите концентрации. Тогава ситуацията е по-различна и най-големият виновник за замърсяването на въздуха на София с фини прахови частици (ФПЧ) е изгарянето на биомаса и дърва – 30%, следван от градския прах с 25%, външни за града замърсители – 15%, изгаряне на въглища – 9%, ФПЧ от топлоцентрали на газ – 8%, транспортен трафик – 7%, и индустрия – 6%. Направени са и наблюдения по сезони, тъй като най-често през зимата се наблюдава превишаване на пределно допустимата концентрация и също има разлики в относителните тегла на замърсителите, уточни проф. Брънзов. Тогава най-големите замърсители са изгарянето на биомаса и дърва – 29%,
следвани от градския прах – 19%, външни замърсители – 18%, и изгаряне на въглища – 13%.
Според директора на НИМХ сред най-подценяваните източници на замърсяване са външните прахови частици, които не са генерирани в града. ФПЧ от ТЕЦ „Перник“ и ТЕЦ „Бобов дол“ например също замърсяват въздуха на София. Има и трансгранично замърсяване – като пясъка от Сахара, а прах идва и от съседни държави, като Македония и Сърбия.
„За първи път се провежда такова проучване у нас и вече имаме необходимата апаратура. Резултатите могат да помогнат на местните политики за подобряване качеството на атмосферния въздух. Когато се знаят източниците на замърсяването, могат да се анализират данните и да се вземат целенасочени мерки, включително към причините за тези източници. На тази база общината може да изработи план за действие и да издаде съответните директиви“, каза проф. Брънзов. Той даде пример с италианския град Милано, където след подобно проучване са определени 14 мерки за намаляване на замърсяването от транспорта и 6 мерки за намаляване приноса на горенето на биомаса.
„Резултатите от изследването ще бъдат в основата на новата програма за качеството на въздуха, защото е важно да насочим усилията си към конкретни замърсители и мерки. Изключително важни са източниците на замърсяване, а те се променят с времето“, коментира столичният кмет Йорданка Фандъкова.
Тя припомни, че Столичната община е разработила програма с над 100 мерки за подобряване качеството на въздуха, които се изпълняват. Те вече са дали резултати и през 2019 г. средногодишната норма от 40 мг/м3 ФПЧ са спазени.
В последните няколко години последователно се увеличават средствата за миене на града. „Преди години миехме само основните булеварди, но постепенно започнахме да включваме и по-малките улици и тези по кварталите“, каза Фандъкова. От 2017 г. досега са увеличени 4 пъти площите за миене, като се увеличава и броят на миене на улиците. За следващата година се планира в план-сметката за чистота да бъдат увеличени средствата за миене с около 30%.
„Друга важна мярка за ограничаване на праха е разработената Програма за премахване на т.нар. кални точки в кварталите.
Поискала съм информация от районните кметове за наличие на подобни места и в зависимост от тяхната готовност ще им предоставяме средства за облагородяване на пространствата – подчерта столичният кмет. – Включени са 73 „кални точки“, които трябва да се облагородят през тази и следващата година. Бюджетът е 1,2 млн. лв. Средствата ще се получават от районните кметове, които представят проекти за тези пространства. Вече имат готовност в кварталите „Овча купел“, „Красна поляна“ и „Надежда“ – това са и районите, които най-често имат превишаване на нормите на ФПЧ. Те ще получат още тази седмица съответния бюджет за различни дейности, които са предвидили – озеленяване, създаване на паркинги, настилки, ограждения. През миналата година е имало няколко такива проекта, които дават резултат, и дейностите ще продължат и през следващата.
Третата мярка за намаляване на праха са засилените проверки на строителни обекти и на автомобили, които пренасят пръст и строителни материали. Проверките се извършват от съвместни екипи на Столичния инспекторат, ДАИ и КАТ – Пътна полиция. Извършени са проверки на 49 превозни средства и са установени превози на пътни маси без чергила, за което на водачите са съставени 7 акта за установяване на административни нарушения по Наредбата за управ-
ление на отпадъците и поддържане на чистотата на територията на Столична община. По отношение на строителните площадки са извършени около 1900 проверки, след които са съставени 403 акта, от които на юридически лица 141, а на физически – 262.
Йорданка Фандъкова информира за още 3 взети мерки – изпълняват се два проекта за подмяната на печки с твърдо битово гориво, финансирани от ЕК и ОПОС. „Инициирах и няколко законодателни промени. Едната е насочена към контрол на качеството на отпадък на дървесината за горене и това вече е факт – подчерта кметът. – Започнаха проверките на обектите, които продават дървесина – от
10 октомври досега са направени
25 съвместни проверки на Столична община и Регионалната дирекция по горите и са издадени 15 протоколи и актове. Мярката е важна, защото дървесината за горене се закупува от тези обекти и ако тя не отговаря на изискванията, се получава по-голямо замърсяване. Засилваме през този сезон и проверките за горене на различни битови отпадъци, включително и дрехи – увеличихме броя на контейнерите за стари дрехи, за да ограничим попадането им в печките.“
Фандъкова отчете, че делът на транспорта в замърсяването на въздуха в София вече е намалял и това безспорно се дължи на подоб-ряването на средата в града и на разширяването на метрото.

 

Методът на изследване

НИМХ използва съвременен метод на изследване, при който се взимат проби през цялото денонощие с три автоматични пробовземащи устройства и се отчитат средните резултати. Прави се физико-химически анализ за определяне съдържанието на 33 елемента и 8 разтворими йона в пробите. Той се извършва в две акредитирани лаборатории в България и Хърватска, като се правят и контролни тестове във финландска лаборатория, която се смята за една от най-добрите в света.
Използвана е рецептор-ориентираната моделна система PMF 5.0 на Американската агенция за околна среда за отделяне на приноса на различните групи източници на замърсяване и моделна система HYSPLIT на Американската агенция за океаните и атмосферата за изследване на произхода и преноса на въздушните маси, свързани с концентрацията на фини прахови частици в София.
За целите на Проекта е закупена необходимата специализирана апаратура, която е първа по рода си за България.

Your Image Description

Свързани статии:

Българин е „Изобретател на 2020 г.“ в САЩ В брой 1/2024 на „Български език и литература“: Медийната и дигитална гражданска култура на ученици при работа в онлайн среда Самолекуването може да е следващата пандемия Тайните на Солницата в Провадия

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Наука

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

От „Къщата с куклите“ до жълтите павета

Следваща статия

Някои хора може да имат имунитет срещу коронавируса от SARS 1

Следваща статия
Някои хора може да имат имунитет срещу коронавируса от SARS 1

Някои хора може да имат имунитет срещу коронавируса от SARS 1

В ход е дигиталното обучение

Ново признание за Софийския университет

Празник на изкуствата в ЮЗУ „Неофит Рилски“

Празник на изкуствата в ЮЗУ „Неофит Рилски“

Последни публикации

  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2025, година XXXIII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание сп. „Стратегии на образователната и научна политика“, 2024 г.
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 2/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2024, година XXXII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАТЕГИИ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНАТА ПОЛИТИКА НАУЧНО СПИСАНИЕ, ГОДИНА XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2023, година XXXI

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"