С най-малко 15% по-високи възнаграждения за педагозите
Анекс към Колективния трудов договор от 17 август т.г. подписаха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, представители на работодателските организации Диян Стаматов (Съюз на работодателите в системата на народната просвета) и Асен Александров (Сдружението на директорите в средното образование) и представителите на синдикалните организации – Янка Такева (СБУ), Юлиян Петров (Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа) и Аспарух Томов (Независим учителски синдикат към КНСБ). Документът предвижда увеличаване на стандартите за делегираните от държавата дейности по образованието за 2021 г. и минималните работни заплати на директорите – 1535 лв., зам.-директори – 1420 лв., на педагогическите специалисти от 1260 лв.(учител, ресурсен учител, треньор логопед, психолог, педагогически съветник и т.н.), 1300 лв. за старши учител и старши възпитател и 1350 лв. за главен учител и главен възпитател.
Увеличението на стандартите в размер на 417,8 млн. лв. се изразходват единствено и само за увеличение на индивидуалните работни заплати на заетите в системата на предучилищното и училищното образование педагогически (360 млн. лв.)
и непедагогически специалисти. Индивидуалните основни работни заплати на педагогическите специалисти, които към момента на увеличение са в диапазона между старите и новите минимални работни заплати или са по-високи от тях, се увеличават с не по-малко от 15%. А заплатите на непедагогическите специалисти се увеличават с не по-малко от 10%.
За провеждане на допълнително обучение на ученици, отсъствали повече от 10 учебни дни от училище поради заболяване, за консултиране на ученици, преминали на самостоятелна форма на обучение по здравословни причини, както и на ученици, които се обучават несинхронно от разстояние в електронна среда, се заплаща по 15 лв. на един проведен час.
На преминалите през COVID лечение се осигурява допълнителен платен годишен отпуск в размер на 10 работни дни. По 30 лв. допълнително възнаграждение получават преподавателите за времето на провеждане на обучение от разстояние в електронна среда в условията на епидемия. Средствата са за компенсиране на разходите за консумативи.
Годишните средства за квалификация се определят в размер не по-малък от 1,2 на сто от годишните средства за работна заплата на педагозите, включително на тези в яслените групи в детските градини. Образователните институции планират минимум 50 на сто от тези средства за вътрешноинституционална и междуинституционална квалификация.
Социалните партньори отстояват поетапно увеличаване на разходните стандарти за делегираните от държавата дейности при подготовката на Закона за държавния бюджет, както следва: за 2021 г. и за 2022 г. – с не по-малко от 20%.
МОН и социалните партньори работят за свързване към високоскоростен интернет на образователните институции, за равенство при използването на ИКТ за всички ученици, за иницииране на законодателни промени за санкции срещу родители, злоупотребили с предоставените на децата им дигитални устройства.
Документът влиза в сила от 26 ноември 2020 г.
и е валиден за две години от тази дата. А увеличението на заплатите, както и допълнителните заплащания влизат в сила от
1 януари 2021 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg