Мерките включват ограничаване на пътуванията и ускоряване на ваксинацията
Европейската комисия предложи актуализация за координиране на мерките, засягащи свободното движение в Европейския съюз. Заради новите варианти на коронавируса и големия брой нови инфекции в много държави членки е необходимо силно да се обезсърчат неналожителните пътувания, като същевременно се избягват затварянето на границите или общите забрани за пътуване и се гарантира, че функционирането на единния пазар и веригите на доставки остават непрекъснати.
В допълнение към съществуващите цветове зелено, оранжево, червено и сиво ЕК предлага да се добави „тъмночервено“, за да се посочат областите, в които вирусът се разпространява на много високи нива. Това би било приложимо за район, в който броят на уведомленията в рамките на 14 дни е над 500 на 100 000 души.
Координираният отговор на кризата, предизвикана от COVID-19, включва и ускоряване на ваксинацията в целия ЕС. До март 2021 г. най-малко 80 % от хората на възраст над 80 години и 80 % от специалистите в областта на здравеопазването и социалните грижи във всяка държава членка следва да бъдат ваксинирани. До лятото на 2021 г. държавите членки следва да са ваксинирали най-малко 70 %
от възрастното население.
ЕК, държавите членки и Европейската агенция по лекарствата (EMA) ще работят с дружествата, за да използват максимално потенциала на ЕС за увеличаване капацитета за производство на ваксини. ЕК работи с държавите членки по сертификатите за ваксинация в пълно съответствие със законодателството на ЕС за защита на данните. До края на януари 2021 г. трябва да бъде договорен общ подход, за да се даде възможност бързо да се въведат в употреба сертификатите в здравните системи в целия ЕС и извън него.
Комисията също така призовава държавите членки да продължат да прилагат физическо дистанциране, да ограничават социалните контакти, да се борят с дезинформацията, да координират ограниченията за пътуване, да засилят тестването и да увеличат проследяването на контактите и геномната последователност, за да се справят с риска от нови варианти на вируса.
След срещата на европейските лидери за координирания отговор на кризата, предизвикана от COVID-19, председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви, че в цяла Европа здравната ситуация остава много сериозна. „Има основание за надежда заради ваксините. Налице е обаче и сериозна причина за безпокойство във връзка с новите варианти на вируса. Ето защо трябва да сме бдителни и да продължим да бъдем решителни в нашия отговор. Трябва да гарантираме доставката на ваксини от фармацевтичните дружества. И трябва да гарантираме бързото и ефикасно използване на наличните ваксини. Радвам се, че постигнахме съгласие с държавите членки за прилагане на възможно най-голям брой дози през следващите седмици и месеци“, каза Фон дер Лайен.
Председателят на ЕК подчерта, че Европа се нуждае от много по-добро познаване на действителното присъствие и реалното разпространение на новите варианти на коронавируса на всички възможни места в ЕС. „Ето защо се нуждаем от повече тестване и повече секвениране след положителни тестове в целия ЕС.
Сега положението е такова, че почти всички държави членки секвенират по-малко от 1 % от положителните тестове. Само две държави членки тестват необходимите около 10 %. Това е твърде малко. Ето защо трябва да увеличим секвенирането до поне 5 % от всички положителни тестове. Комисията ще подкрепи тези усилия благодарение на капацитета на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) в тази област и с целенасочено финансиране“, каза още Фон дер Лайен.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg