Анита Чаушева – XI клас, I място,
ППМГ „Васил Левски“ – Смолян
Научен ръководител – Милка Хаджиева
Успехът не знае граници – държавни, религиозни, етнически. За да постигнеш това, което желаеш, е необходимо само да не се отказваш. Деян Михайлов е български астрофизик, който зачерква държавните граници и се превръща в най-младия лектор в Кеймбридж. Дисертационната му работа дава нов начин за засичането на гравитационни вълни. Срещите със Стивън Хокинг му помагат да развие бъдещите си идеи.
Още от малък Деян Михайлов осъзнава, че Космосът чака да бъде разгадан. Той е заинтригуван от перспективата Вселената да бъде безкрайна. Подтикван от детското си любопитство, след като завършва гимназия в Русе, учи физика в Оксфорд. Продължава научното си развитие в Кеймбридж,
за да се превърне през 2015 г. в най-младия лектор в Университета.
В интервю той споделя: „Доста хора и тогава, и сега ме подценяват. Не им отговарям нищо, просто продължавам да водя лекцията“.
Да се справиш с подценяването, е едно от най-трудните неща, често цялата негативност на хората пречи на смели умове като Деян Михайлов да развият пълния си потенциал. Да следваш неотлъчно пътя, по който си поел, и да не се влияеш от осъдителността на хората, е сигурен начин за успех.
Дисертацията му, свързана със засичането на нискочестотни гравитационни вълни, може да даде отговор на въпроси, вълнуващи мнозина. Как и защо е започнала Вселената? Опияняваща е идеята да разберем как е възникнало всичко – галактиките, звездите, планетите. Живеем в свят, в който антропоцентризмът е наложен и приет от почти всички. Малцина са онези, които могат да приемат, че човечеството не е център на Вселената, а една малка прашинка от нея. Вманиачени сме в себе си. В свят, в който мечтаем за удобство, хората, които търсят непознатото и неизследваното, са един добър пример. Това са хора като Стивън Хокинг, Илън Мъск, като Деян Михайлов – хора, които не признават съществуващите граници.
Той също така е и научен сътрудник в Max Planck Institute for Gravitational Physics. Работата му е свързана със създаване на софт-
уер, който ще обезпечи изследванията за гравитационните вълни и ще помогне да се разбере по-точно източникът на тези вълни. И по всичко да личи, че астрофизикът е отдаден на своя труд. Той споделя нещо за преподаването, което прави силно впечатление: „Преподаването е важ-
на част от кариерата на един учен, тъй като знанието трябва не само да бъде създавано, но и предавано“. Знанието не бива да бъде „затваряно“ в сейф, то трябва да достига до всички, защото именно то е ключът към развитието.
Една от причините да продължи обучението си в Кеймбридж, е Стивън Хокинг. Всеки има своя идол, за Деян Михайлов това е проф. Хокинг.
И макар да не са работили заедно, те провеждат няколко разговора, в които обсъждат идеите на Деян Михайлов. Има нещо магическо в това – не само да имаш идол, човек на когото да подражаваш, но и лично да се срещнеш с него. Това е допълнителен стимул за развитие.
*Заглавията са на редакцията. Есетата се публикуват се със съкращения.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg