Бинарните и откритите уроци са честа практика в СУ „Христо Ботев“ във Враца
Учителката Малина Тодорова от СУ „Христо Ботев“ във Враца спечели наградата „Музейните ресурси в онлайн обучението“ на Националния център „Музейно училище“ към Националния музей на образованието – Габрово. Призът е таблет, а нейният урок ще бъде споделен в онлайн музейното училище nmo-shkolo.com. Присъдени са и три поощрителни награди на Илиана Илиева-Дъбова от Българско неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Барселона, Василена Илиева – старши учител по история и цивилизации от 22. СЕУ „Г. С. Раковски“ в София, Йорданка Сиракова – главен учител начален етап, и Боряна Ангелова – учител в група за целодневна организация на учебния ден от ОУ „Яне Сандански“ в Пловдив. Спечелената награда е повод в. „Аз-буки“ да разкаже повече за отличения урок, разработен от Малина Тодорова – учител по история и цивилизации в прогимназиален етап на обучение в СУ „Христо Ботев“ във Враца, както и за методите на обучение, прилагани в училището.
Антоанета НАЙДЕНОВА
В разработения от Малина Тодорова комбиниран урок на тема „Паметниците на материалната култура на древните траки във Враца и Врачанско“ са използвани онлайн ресурси от Регионалния исторически музей – Враца. „Наградата е заслужена, тя е много добър историк и отдавна работи с музея в града. Ние сме единственото училище с исторически паралелки във Врачанска област“, коментира директорът на СУ „Христо Ботев“ Виктор Кръстев.
„Училището ни е сред най-добре оборудваните със специализирани кабинети в цяла България – твърди зам.-директорът по учебната част Диана Гоцева. – Имаме STEM лаборатория, която направихме със средства на МОН и от бюджета на училището. Тя се ползва вече две учебни години от учителите по биология, физика и математика. Има отделен кабинет по химия и опазване на околната среда. Страхотни са и кабинетите по история и по география, където е разположена богата колекция от минерали, дарени ни от бившия наш ученик проф. Ангел Кунчев.“
Гимназията разполага и с кабинети по ИТ, тъй като залага на дигитализацията. Това помага на обучения учителски колектив лесно и бързо да превключи към обучение от разстояние в електронна среда. Всяка класна стая е снабдена с мултимедиен проектор. Учителите ползват служебни лаптопи, с които провеждат часовете си. Използват ги както за онагледяване на присъствените часове, така и за достъп на децата, които по здравословни причини учат от вкъщи. През системата на училището в MS Teams всеки учител може да качва видеа, да осъществява обратна връзка с всички ученици, които са си вкъщи. А те могат по всяко време да влязат в платформата и да проследят какво се е случило в часовете по съответните предмети.
897 са ученици тази учебна година, разпределени в 31 паралелки от I до XII клас. За тяхното обучение се грижат 62 учители, в това число ресурсен учител, логопед и психолог. В педагогическия екип има трима доктори по предметни направления – един по география и двама по физическо възпитание и спорт. Освен висококвалифицираните учители, сред които петима с I ПКС и 8 с II ПКС, има и млади, току-що завършили педагози, които наследяват професията от опитните си колеги. Към тях се проявява голямо внимание, за да навлязат в професията и да развият своя потенциал в СУ „Христо Ботев“.
Училището разполага с две сгради, в едната от които се провежда обучение с целодневна организация в 14 групи от I до VII клас.
От три години в училището се приемат по две паралелки в I клас, а след VII клас е останала само една – „Обществени науки, история и цивилизации“. Преди това те са три и е имало и паралелки с насоченост география и икономика и Биология и здравно образование. Повечето от гимназистите са възпитаници на училището, а останалите се ориентират към езикови и математически гимназии.
„Търсено училище сме, при нас се влиза с много висок бал и идват мотивирани ученици, които след това продължават образованието си във висшите училища у нас или в чужбина. Всичките ни възпитаници се реализират много добре“, казва с гордост зам.-директорката.
Чуждоезиковото обучение е заложено в учебните планове на училището и още от I клас се предлага изучаване на английски език. От V клас в разширената подготовка освен по история, география, човекът и природата, български и математика задължително учениците учат и втори чужд език, като избират между немски, руски, италиански и испански. Изучаването им продължава и в гимназиален етап.
Училището развива и занимания по интереси, като групите се определят след анкетно проучване сред ученици и родители. През миналата учебна година децата са имали избор между 20 групи, като в най-голяма степен желанието на родителите е децата им да бъдат включени в спортни групи – баскетбол, волейбол, футбол, бадминтон, лека атлетика. Имало и групи за здравословен начин на живот във всички етапи на образование, които се водят от медицинските лица в училището.
Наскоро приключва изграждането на съвременна спортна зала в двора на училището, която е общинска, но ще бъде използвана и за нуждите на гимназията. В нея могат да се провеждат и национални, и международни състезания. Ще бъде използвана за часовете по физическо възпитание и спорт, както и за провеждането на заниманията по интереси в тази област.
СУ „Христо Ботев“ работи и по проекти на МОН. По „Подкрепа за приобщаващо образование“ е обзаведен кабинет за психологическа подкрепа. Назначен е психолог, който да работи с учениците от уязвимите групи, учениците в риск и тези със специални образователни потребности, както и с децата с изявени дарби. В училището се обучават 12 деца със СОП, а учениците от уязвими групи са 15.
По проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ училището вече е получило 79 лаптопа за онлайн обучение за ученици и 20 лаптопа за учители. Проведени са и обучения на учениците, които досега не са били обхванати в онлайн обучение – това са 48-те първокласници и техните родители. Обучението е проведено преди началото на учебната година, за да са запознати с платформата MS Teams, ако се наложи преминаване към обучение от разстояние. Обучени са и новоназначените учители.
„Надяваме се на максимално присъствена учебна година, но сме подготвени – твърди зам.-директорът по учебната част Диана Гоцева. – 75% от учителите са ваксинирани, а другите са преболедували, следят нивото на антителата си и се консултират с личните си лекари кога да се ваксинират.“
През май 2022 г. СУ „Христо Ботев“ ще чества 200-годишен юбилей от създаването на първото светско училище във Враца, 175 години от преобразуването му в класно училище и 115 години от обявяване на Врачанската пълна окръжна мъжка гимназия.
Малина Тодорова – старши учител по история и цивилизации
в прогимназиален етап на обучение в СУ „Христо Ботев“ във Враца:
Получих наградата за комбиниран урок, посветен на материалните паметници и тракийското културно наследство във Враца и Врачанско. Проведох го по време на обучение от разстояние в електронна среда през миналата учебна година с ученици от V клас. Но този начин на преподаване е традиционен в моята практика и го прилагам и в присъственото обучение.
За да мога да го реализирам, се обърнах към Регионалния исторически музей във Враца. Откликна археологът доц. д-р Нарцис Торбов, който се грижи за Рогозенското съкровище в Музея и е един от научните изследователи на Могиланската могила и всички паметници в региона.
В Могиланската могила са открити три тракийски гробници с уникални експонати – сребърен наколенник и златен венец, които бяха на гастрол в парижкия музей Лувъра. Те са изключително ценно наследство от тракийската материална култура, както и Рогозенското съкровище като най-многобройното, открито по нашите земи. Това ме задължава, когато преподавам материала в V клас, да запозная учениците с краезнанието. С това, че древните траки са оставили толкова значимо материално културно в региона.
За да ангажирам максимално учениците, им дадох предварителни задания да открият в интернет информация по определени критерии за Могиланската могила и Рогозенското съкровище, която да представят в час. Урокът включваше кратък видеоматериал с доц. Нарцис Торбов на територията на Могиланската могила. След това той присъства и в нашия електронен час и ги запозна в детайли с двете съкровища. По време на урока учениците работиха върху два работни листа, решаваха кръстословица, създадоха мисловна карта, получиха домашна работа да нарисуват предмета, който най-много ги е впечатлил от разгледаните експонати.
Успяваме да правим подобен тип уроци благодарение на добрата техническа база в училище. Урокът се проведе в специализирания кабинет по история. В него даже са разположени във витрини експонати от Регионалния исторически музей.
Миналата година реализирахме два открити урока, като единият беше бинарен, посветен на личността на патрона на нашето училище Христо Ботев от гледна точка на историята и в изобразителното изкуство.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg