Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Стратегии на образователната
и научната политика
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Стратегии на образователната
и научната политика
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2022 Брой 30, 2022

Признание за талантливите деца на България

v.genkov@azbuki.bg от v.genkov@azbuki.bg
27-07-2022
в Брой 30, 2022
A A

Вие сте едно от чудесата на България през последните десетилетия. Чудо, което въпреки всички трудности, включително и пред образователната ни система, показа, че България има какво да представи на света и с какво да се гордее. Това чудо има своите лица и имена и трябва да ги покажем пред хората в България и пред света.“ С тези думи министърът на образованието и науката акад. Николай Денков се обърна към медалистите от международни олимпиади, които гостуваха в Министерския съвет.
Досега през 2022 година български отбори по природни науки са спечелили 23 медала – 5 златни,
9 сребърни и 9 бронзови, от международни олимпиади по математика, биология, химия и физика.
В Гранитната зала на Министерския съвет премиерът Кирил Петков награди 25 младежи с грамоти за достойно представяне и постигнати високи резултати на международни олимпиади и състезания. За вложения труд бяха отличени и техните ръководители. Всички получиха също значки с българския трикольор, които да носят при следващи международни изяви.
Министър Денков отбеляза, че постигнатите успехи се дължат не само на природните качества на учениците, но и на техните усилия, труд, упоритост, любознателност и творчески талант, който е развит благодарение на ръководителите на отборите. Той говори за неограничените възможности и перспективи за развитие, които се откриват пред младежите, и обобщи: „Знанието отваря врата за навсякъде“.
„За нас е чест да бъдем заедно с вас, защото вие сте показали невероятен успех на световната сцена. Но може би не си давате сметка колко допълнителни плюсове носите на България с тези успехи – заяви министър-председателят Петков. – Разговаряме с различни инвеститори и една от главните причини, която изтъкваме да вложат средствата си тук, е, че имаме ниски данъци, достъп до европейския пазар. Но те най-много се впечатляват от това, че разполагаме с талант и човешки капитал, когато ви даваме за пример. Благодаря ви, защото знам колко работа се изисква, за да постигнете тези резултати. Репутацията на България се базира и на вашия успех. Знам, че ще имате възможност да отидете по целия свят. Надявам се да направим така, че България да има условия да ви привлече обратно да работите тук. И това е вече нашата работа – да се опитаме да променим страната ни така, че да си запазим най-големия талант. Това е един от нашите приоритети, а другото е, че ще разчитаме на вас. В една от икономическите теории на Нобеловия лауреат Джоузеф Шумпетер се казва, че съдбата на една нация не зависи само от средното ниво на човешкия капитал, а от това какво се случва с този 1 процент на най-талантливите от него. И ако те имат възможности да се развиват, тогава цялата нация се развива. Пред нас е общата перспектива, че България ще успее само ако сме заедно.“
Министърът на електронното управление Божидар Божанов, който е и бивш олимпиец по информатика и лингвистика, също поздрави младежите. Той им пожела да продължават да постигат успехи, които са следствие от тяхното постоянство, фокус и желание да работят по теми, които не са ежедневни, а специализирани и специфични. Но именно затова са и много интересни. „Защото това е рецептата за успеха ви във всичко оттук нататък“, подчерта министър Божанов.
„Поздравявам ви с тази изключително силна състезателна година, която още не е приключила. За това, че всички отбори са завоювали златни, сребърни и бронзови медали при своите участия – каза Алексей Христов от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. – Някои от вас завършват тази година и ще останат да учат тук. Което означава, че България отново става привлекателна за най-талантливите.“

 

Това са трима от медалистите в Младежката балканиада по математика
(от ляво надясно): Рая Шикова, Илия Василев и Мария Касия Петрова

Какво стои зад медалите?

Трима от медалистите в Младежката балканиада по математика, която се проведе през юни в Босна и Херцеговина, разказват как се подготвят за участието си в международните олимпиади и състезания.
Илия Василев, IX клас, ПЧМГ, София – златен медал: „Това е първото ми участие в международна олимпиада по математика, с изключение на една интернационална по физика през миналата година. Много сериозна подготовка изисква такова участие – постоянна за контролите с г-жа Ирина Шахова от ПЧМГ. А две седмици преди състезанието вече е много интензивна с Ивайло Кортезов. През цялата година се подготвях и с Боби Кирилов, който много ми помогна с по-интересните стратегии при решаването на задачите. Редовно всеки ден решавам задачи като за едно малко състезание, което съдържа около 30 задачи, включително в събота и в неделя.
А ако имам време, решавам и някои по-интересни задачи, които намирам в интернет.
Времето ми е заето главно с учене вкъщи. Спортувам малко, но гледам да ходя за по час – час и половина на фитнес. Още не знам какво ще продължа да уча и какъв искам да стана. Но със сигурност ще продължа да се занимавам с математика и физика. Много хора ме съветват да се ориентирам към инженерството, но не съм сигурен. Искам да видя кое ще ми е най-интересно и любимо, и тогава ще реша. Преди се занимавах доста интензивно и с програмиране. Но сега, когато имам време, решавам по една-две задачи на ден. Може би догодина ще се заема пак по-сериозно и с него. Имам интереси и в областта на химията, но не инвестирам толкова време, защото не ми е чак толкова интересна, колкото математиката и физиката“.
Рая Шикова, IX клас, ПМГ, Габрово – бронзов медал: Това е първият ми медал от международно състезание, ако не броим участието ми в олимпиада в Сингапур, когато бях в IV клас. Там завоювах златен медал, но сегашния го отчитам като доста по-сериозен успех. Занимавам се с математика още от детската градина. Баба ми се занимаваше с мен като малка и още тогава ме научи да смятам с трицифрени числа. Оттогава се „запалих“. В I клас ме записаха да участвам в „Европейско кенгуру“, на което бях първа в Габрово. И оттогава реших, че ми харесва и ще се занимавам по-сериозно с математиката. След това интересът ми се насочи към физиката, с която сега се занимавам даже още по-сериозно. Но тази година отделих доста време и на математиката, което доведе и до бронзовия медал.
Голяма част от хората около мен ме съветват да продължа да уча в чужбина, но не съм решила още. Както каза и премиерът Кирил Петков, принципно искам да уча в България.
И се надявам страната ни да успее да се развие дотолкова, че да може да предостави качествено образование както в най-престижните университети в чужбина. Вярвам, че може да стане. Смятам да работя в България след това, защото ми се вижда по-спокойно и може да се намери хубава и стабилна професия. Нямам много свободно време, защото съм заета с решаването на задачи или с излизане с приятели. Когато сме в интензивни подготовки, времето за приятелите драстично намалява. Но пък си струва, защото удовлетворението от постигнатите резултати е най-важното.
През август ми предстои още една международна олимпиада по природни науки в Грузия, на която ще ходим заедно с Илия Василев. В момента тече интензивна подготовка за нея. Физиката даже ми е по-интересна от математиката.
А от няколко години се занимавам и с астрономия, макар и не толкова сериозно. Не знам още какво ще продължа да уча. Ако остана в България, вероятно ще е някаква инженерна наука, комбинирана с физика. Обмислям и варианта да стана актюер и да се занимавам със статистика и приложна математика“.
Мария Касия Петрова, VII клас, ПЧМГ, София – бронзов медал: „От I клас се занимавам с математика, харесва ми, доставя ми удоволствие, затова продължавам и досега. Имам много различни интереси и ми допадат и други предмети. Всеки ден решавам задачи, не засичам по колко, но го правя с интерес и редовно. Винаги има стрес, преди да отидеш на състезание. Но когато вляза в залата, се успокоявам, защото трябва да се състезавам не само с другите, но и със себе си. Удоволствие е да преодоляваш някакъв проблем, който не си могъл да решиш, и по време на самото състезание гледам да съм спокойна. Понякога се е случвало да се готвиш с по-трудни задачи, отколкото се падат на състезанието. Но в повечето случаи надпреварите предлагат много трудни и интересни задачи, които наистина изискват много време и внимание.

Отличените

Младежка Балканска олимпиада по математика
Илия Василев (IX клас, ПЧМГ – София) – златен медал
Мая Минкова (VII клас, СУ „Любен Каравелов“, Несебър) – сребърен медал
Сара Илиева (VIII клас, ПЧМГ) – бронзов медал
Мария Касия Петрова (VII клас, ПЧМГ) – бронзов медал
Рая Шикова (IX клас, ПМГ – Габрово) – бронзов медал
Николай Любенов (VIII клас, СМГ)
Международна олимпиада по математика
Борислав Кирилов (XII клас, ПЧМГ) – златен медал
Марин Христов (X клас, СМГ) – сребърен медал
Мартин Копчев (XII клас, ПМГ – Габрово) – сребърен медал
Иван Тагарев (XI клас, СМГ) – сребърен медал
Божидар Димитров (XI клас, ПМГ – Силистра) – бронзов медал
Никола Цачев (XI клас, ПЧМГ) – почетна грамота
Международна олимпиада по химия
Павел Николов (XII клас, МГ – Пловдив) – златен медал
Крум Александров (XI клас, МГ – Плевен) – сребърен медал
Самуил Петков (XII клас, СМГ) – сребърен медал
Явор Христов (X клас, СМГ) – сребърен медал
Международна олимпиада по биология
Петър Жотев (XI клас, СМГ) – златен медал, второ място в света
Борислав Стоянов (XII клас, 125. СУ, София) – сребърен медал
Любослав Иванов (XII клас, ПЧМГ) – бронзов медал
Яна Атанасова (XI клас, НПМГ) – бронзов медал
Международна олимпиада по физика
Александър Проданов (XII клас, ППМГ – Казанлък) – златен медал
Маргулан Исмолдаев (XI клас, МГ – Варна) – сребърен медал
Александър Русев (XII клас, ПЕГ – Варна) – бронзов медал
Явор Йорданов (XII клас, НПМГ) – бронзов медал
Виктор Михайлов (XI клас, СМГ) – бронзов медал

Your Image Description

Свързани статии:

Четирима кандидати за ректор на Софийския университет Кюстендилски ученици с артпослание за мир Министър Галин Цоков: Всяко дете трябва да има достъп до психолог Стипендии за дарования по „Успех за теб“

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Денят

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Умението да направиш уроците желани

Следваща статия

Улесняват инвестициите в наука и иновации

Следваща статия
1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации

Улесняват инвестициите в наука и иновации

1,9 млн. евро за 15 наши фирми за иновации

Мерки ограничават с 15% потреблението на газ в ЕС

Защо „мекането“ е толкова заразно?

Нито имам или нито нямам

Последни публикации

  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2025, година XXXIII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание сп. „Стратегии на образователната и научна политика“, 2024 г.
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 2/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2024, година XXXII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАТЕГИИ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНАТА ПОЛИТИКА НАУЧНО СПИСАНИЕ, ГОДИНА XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2023, година XXXI

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"