Коригиране на предложения от служебното правителство проект за държавния бюджет за 2023 г. и гарантиране на безпроблемното провеждане на предстоящите национални външни оценявания са първите задачи, с които новият министър на образованието и науката проф. Галин Цоков ще се заеме, обясни той пред „Аз-буки“.
„На парламентарно ниво се разбрахме да се допълнят някои от уточнените досега приоритети, включително и в сектор „Образование“. Със служебния министър проф. Сашо Пенов коментирахме, че могат да се добавят приоритети, свързани с финансирането и нормативните промени, както и с намаляване на административната тежест – каза проф. Цоков. – От следващата седмица на първо място е бюджетът, който трябва да се допълни и да се коригира, надявам се, в положителна посока за образованието. Второто много важно изпитание е провеждането на националното външно оценяване след VII клас. Това са изпити, които се отнасят до почти всяко българско семейство. Разчитам на професионализма на екипа в Министерството на образованието и науката и всички, които работят в образователната система, за да се справим с това предизвикателство.“
Образователният министър посочи, че в работата му със студентите, учителите, директорите приоритет винаги е бил позитивизмът. „Човек трябва да обръща внимание на развитието на силните страни както на учителите, така и на децата и учениците и на изграждането на по-позитивна образователна среда от гледна точка на това приоритет да имат доверието и възможността за по-голяма иновативност и креативност в цялата образователна система. Надявам се да допринеса за това или най-малкото, да мотивирам хората да бъдат по-позитивни и по-иновативни“, сподели още проф. Цоков.
Той иска да изгради доверие в цялата система на образованието. „Без доверие на родителите към образователните институции и учителите не може да се случи нищо добро. Или ако се случи, то няма да бъде осъществено докрай. Трябва да се изгради доверие към училищното ръководство и към другите административни органи, които са над тях. Необходимо е и доверие за развитие на позитивна образователна среда, което е основен неин елемент, както и доверие към всеки, който е включен в екосистемата на образованието, включително родителите и обществеността“, заяви още новият министър.
Проф. Цоков е член на Комисията за иновативни училища от създаването ѝ и добре познава различните иновативни проекти, знае как те са усъвършенствани през годините. „Някои училища вече имат осъществени по 3 – 4 проекта и работят по следващ. Това е много обнадеждаващо, защото има култура за иновации и управлението се променя от административно към иновационния мениджмънт – развитие чрез иновации. Това е най-доброто, което може да се случи във всички училища на България“, смята министър Цоков.
Той прие поста на церемония в Министерството на образованието и науката от служебния министър проф. Сашо Пенов.
„Образованието обединява, образованието е светлина, образованието и науката правят просперитета на настоящето, но те преди всичко дават бъдещето. За да може това бъдеще да бъде по-добро за нашите деца, надявам се всички заедно да допринесем и да се подкрепяме, за да можем да изградим цялостна екосистема на българското образование, в която да се включат и Министерството на труда и социалната политика, и Министерството на здравеопазването, и Министерството на младежта и спорта. По този начин ще дадем по-добро бъдеще на сегашните деца, ученици, студенти и ще можем да развием и усъвършенстваме българското образование“, заяви проф. Цоков по време на церемонията.
На нея присъстваха и служители от администрацията на МОН. Проф. Цоков изрази надежда да получи тяхната подкрепа. „С много от вас сме работили по проекти години наред и знам, че имате голям експертен потенциал и възможност за работа. Надявам се и на повече иновативност, креативност и позитивност в отношенията, като за мен ключовата дума ще бъде „доверие“ между нас“, каза той.
Досегашният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов благодари на служителите от администрацията в МОН, които със своя талант, ум и постоянство са направили така, че дейностите да продължат, независимо от това какво е вършено преди служебното правителство, както и да бъдат надградени вече започнати програми, в които се урежда бъдещето на образованието.
„Горд съм от това, че при нас се получи една спойка с предходните министри на образованието, които също даваха своите съвети. Така ще подходя и аз, за да може да има приемственост в работата на Министерството“, заяви проф. Пенов. Той посочи, че екипът му е успял да повиши възнагражденията в Министерството и да подобри работната среда в цялата административна част от системата на образованието.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg