Пилотът Марио Бакалов има 26 000 последователи на страницата си във „Фейсбук“. Постовете му са толкова атрактивни, колкото би могло да бъде едно видео от излитане, кацане или поглед от пилотската кабина върху летище „Хийтроу“.
Както сам се описва, капитан Марио Бакалов е „пилот, мотивационен лектор и вдъхновител“. За България е един от най-популярните и успели български пилоти, който на 16.10.2016 г. приземява за първи път в София най-големия пътнически самолет в света – „Ербъс A-380“. С това влиза в авиационната история на страната ни. При такава визитка няма как младите хора да не бъдат развълнувани от лична среща с капитана.
Така става и с учениците от Първа английска гимназия в София, които взимат участие в „Училище за авиация“ – възобновената образователна инициатива на Летище София. По време на срещата капитан Марио Бакалов им разказва за пътя, който извървява, преди да сбъдне детската си мечта, и споделя интересни случки от пилотската си практика.
Представя основите на аеродинамиката, говори за предизвикателствата, преди да кацне в София с най-големия самолет в света. Младежите са запленени от неговите истории и му задават много въпроси, свързани с професията. Но освен че имат шанса да общуват с един от най-успелите български пилоти, учениците се запознават с различните дейности и професии, които се извършват на едно летище, за да може броят на излитанията да бъде равен на броя на кацанията. Посещават Института за въздушен транспорт, където виждат как се обучава кабинният екипаж за реакция в извънредна ситуация.
„Училище за авиация“ е запомнящ се формат за представяне на учебното съдържание“, казва при възобновяването на програмата „Училище за авиация“ комуникационният директор на Летище София Росен Бъчваров. Стартирала през 2017 г., инициативата прекъсва по време на COVID пандемията и в началото на тази година отново предоставя възможност на българските ученици да се запознаят отблизо с авиацията. За екипа на софийския аеропорт проектът е част от програмата им за екологично и социално управление, която се разширява в образователна посока с включването и на университетите.
Започват през февруари съвместно с Държавния авиационен оператор (ДАО). Посрещат на летището единайсетокласници от 119. СУ „Акад. Михаил Арнаудов“ в София. Лекторите, които описват на учениците дейностите на аеропорта и ги въвеждат в основите на аеродинамиката, са Ростислав Бъчваров, който е с близо 50-годишен стаж на летището, и капитан Йордан Колев от ДАО. Учениците влизат в хангар за ремонт на самолети, показват им как се управлява самолет и какво правят авиомеханиците.
Капитан Колев е основна фигура и при посещението на авиолюбителите от X и XI клас от Професионалната гимназия „Велизар Пеев“ от Своге. Възторгът на учениците е напълно основателен. Освен че им разяснява защо самолетите могат да летят, пилотът ги въвежда и в хангара на Lufthansa Technik Sofia, за да видят как се поддържат и ремонтират летателните машини.
„Нашите млади авиационни ентусиасти се впуснаха в незабравимо пътешествие в света на въздухоплаването. Откриха нови хоризонти, срещнаха професионалисти от индустрията и се вдъхновиха за своите бъдещи кариерни пътеки“, споделят от ПГ „Велизар Пеев“. Учениците получават грамоти за успешно включване в интерактивното обучение на Летище София. Целият състав на професионалната гимназия запазва незабравими спомени от участието си в инициативата „Училище за авиация“ и си тръгва с благодарност за предоставената възможност.
От екипа на софийския аеропорт споделят пред в. „Аз-буки“, че към Програмата има голям интерес. След прекъсване за лятната ваканция тя ще продължи през следващата учебна година.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg