Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Стратегии на образователната
и научната политика
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Стратегии на образователната
и научната политика
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2023 Брой 51-52, 21.12.2023 г.

Васил Димитров, изпълнителен директор на „Фреш радио груп“ ЕООД: Без култура няма нация

В България се раждат необикновено талантливи деца и нашата отговорност е те, освен да се развиват, да бъдат част от обществото ни

Диляна Кочева от Диляна Кочева
21-12-2023
в Брой 51-52, 21.12.2023 г.
A A
Васил Димитров завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ със специалистите „Оперно оркестрово дирижиране“, „Хорово дирижиране“ и „Ударни инструменти“. Има и магистърска степен по „Бизнес админис­трация“. Специализирал е радио мениджмънт и музикален мениджмънт по програми в САЩ. Създател и изпълнителен директор на „Класик ФМ радио“ – 1994 г., „Джаз ФМ“ – 2001 г.,
радиостанциите „Енджой“ – 2007 г., „Зи рок“ и „Мелоди“ – 2008 г. Понастоящем е изпълнителен директор на „Фреш радио груп“ ЕООД – радиостанциите „ФМ+“, „Фреш“, „Мелоди“, „Зи рок“ и „Класик А“.
През 2001 г. създава и оглавява в качеството си на президент Европейския музикален фестивал – едно от водещите музикални събития в България в областта на класическата музика, част от културния календар на Столична община. Създател на фестивала „София джаз пик“ (2002). Освен това е създател и на „Кантус Фирмус“ АД и на оркестъра на „Класик ФМ радио“. Съосновател и председател на УС на Българската фестивална асоциация от основаването Ӝ през 2011 г.

Г-н Димитров, с какви чувства посрещате празника на „Класик А“?
– Това е първата ни рожба! Появи се точно преди 29 години и е единственото ефирно радио за класическа музика в България. Много голяма част от живота ми и този на моите колеги е посветена на това радио. Радост и удовлетворение са чувствата, които изпитвам на рождения му ден.

– Вие сте създател и основател на радиото „Класик ФМ“ през 1994 г. Днес радио „Класик А“ е една от малкото в Европа частни радиостанции за класическа музика. Какво постигнахте за 29 години и какво предстои?
– За тези 29 години
„Класик ФМ“, а от началото на тази година – „Класик А“,
е неразделна част от българския радиоефир. Нещо повече – част от културния живот на страната и организатор на множество концерти и събития.
„Кантус Фирмус“ е организацията, която стои зад създаването на класическото радио на България. През 1994 г. създадохме „Класик ФМ“
– днес „Класик А“. През 2000 г. създадохме „Европейския музикален фестивал – София, който днес е един от значимите музикални фестивали в страната, част от културния календар на Столична община.
През 2002 г. сформирахме Оркестъра на „Кантус Фирмус“. Това начинание ни постави в центъра на културните организации в сферата на класическата музика.
С концертните цикли „Концерт-майсторите“ „върнахме“ на българската публика знаменити цигулари като Васко Василев, Веско Ешкенази, Светлин Русев, Мила Георгиева. За първи път в България поканихме за солисти на Оркестъра на „Кантус Фирмус“ звездни музиканти като Пинкас Цукерман, Джошуа Бел, Максим Венгеров, Гил Шахам и много други. Оркестърът на „Кантус Фирмус“ днес е водещ състав в сферата на класическата музика и по-важното – той е платформа за професионално развитие и израстване на млади музиканти.
През 2002 г. създадохме и фестивала Sofia Jazz Peak. В неговите издания срещнахме българската публика с имена като Джордж Бенсън, Ал Жаро, Пати Оустин и групите Cool and the Gang, Earth Wind and Fire – experience, Level 42, Spiro Gyra, Mezzo forte, Incognito и много други.
През 2021 г. създадохме и провеждаме сред голям интерес годишния Национален конкурс за млади изпълнители за наградите на „Кантус Фирмус“.
С радост споделям удов­летворението си от факта, че в България се раждат и развиват необикновено талантливи деца, и нашата отговорност е тези таланти, освен да се развиват, да бъдат част от нашето общес­тво тук. Защото без култура няма нация.
Междувременно Радиокомпания „Си Джей“ ООД под мое ръководство създаде още няколко радиостанции, а именно „Джаз ФМ“
(2001 г.), „Енджой“ (2006 г.), „Зи рок“ (2006 г.) и „Мелоди“ (2008 г.).

– По професия сте диригент, бихте ли издали тайната как се дирижират всички радиа в групата на „Фреш радио Груп“?
– Когато екипът е стабилен, професионално подготвен и сплотен, се постигат истински успехи. Винаги съм вярвал в силата на
екипната работа и поставянето на обща цел. Затова трудностите, дори и да се появят, а те неименуемо се появяват, бързо се справяме с тях. Разчитам на хората в екипа си и те приемат тази отговорност.

– Какво е отношението на българина към музиката? Какво обича да слуша, и има ли естетически вкус към красивото?
– Българите обичат музиката. Да не забравяме, че Орфей е от нашите земи. А музиката винаги е била основен стълб във възпитанието на младите хора. Още от Платон и Конфуций знаем, че царства, които не обръщат необходимото внимание на музикалното възпитание, западат.
Тук е въпросът каква е тази музика, която възпитава в ценности и душевна хармония младите хора. На този въпрос ще оставя читателите да си отговорят сами.

– За да бъдеш добър музикант, какви качества трябва да притежаваш? Кои са уменията и знанията, които получаваш в училище и след това в университета, и кои – от реалния живот?
– Професията музикант става все по-екзотична. Това сигурно ще я направи и по-ценена и по-добре възнаградена…
Музиката се открива пред талант, който се развива с много труд. И това не са празни приказки. Музиката е феномен, който много хора могат да усетят чрез слушане. Но за да чуем музиката, трябва някой да я изпълни. Това е дълъг процес, свързан с много фактори, и затова музикантите се ценят много в образованите и развити общества. Обратно – в неразвитите културно и морално маси музиката се възприема само като фон на буйни забавления и алкохолни фиести. За да бъдеш добър слушател на музиката, трябва също подготовка. Не говоря за поп фолка…

– Предметът „Музика“ има специално място в общообразователната подготовка на учениците от
I до XII клас. Смятате ли, че този предмет остава някак си неглижиран и не така високо оценен, както би трябвало да бъде?
– Както споменах по-горе, от древността – далеч преди раждането на Христос, музиката е била един от основните стълбове на възпитанието и образованието. Народи, които възпитават младежта си и чрез музика, имат много по-сериозни успехи във всички сфери на живота и икономиката. Вижте какво става в Китай. Тази азиатска страна с многовековна култура и музика, която няма нищо общо с европейската, днес е водеща в сферата именно на класическата музика.
В цял свят в оркестрите свирят китайци и в учебните заведения за музика е пълно с тях – от Америка до Европа. А в самия Китай класическата музика е на пиедестал, а хората, които изпълняват тази музика, се смятат за „полубогове“. Защо ли? Нека да се опитваме да си отговорим поне на тези въпроси.
Обратно – в България, но и в целия западен свят, има тотален спад и омаловажаване на музикалното възпитание сред младите хора. Виждаме и резултатите – интерес към видеоигри, хазарт и други нисши активности, а музикалният фон в България от 30 години е поп фолк. Сега жънем плодовете на тези 30 години: сееш чалга – жънеш чалга. Но това не е само музика, а начин на възприемане на света.
Задължително е преосмислянето на стратегическото значение на възпитанието към ценностите на класическата музика, ако искаме да имаме по-добро и мислещо общество с морални ценности и духовност. Именно затова „Кантус Фирмус“ посвещава много енергия на подкрепа за младите музиканти в България.

– Ако зависеше от вас, кои произведения трябва да се изучават в училище? Има ли съвременни такива, или залагате само на златната класика?
– Когато се създават основите на една сграда, има правила. Така е и в музикалното образование – основите стъпват върху класически познания, т.е. тази музика, която е доказана във времето. Готова ли е основата – можеш да дадеш свобода на развитие на надстройката. Но без здрава основа постройката няма да оцелее.

– Иска ми се да задам един въпрос, свързан с мястото на медиите. Каква е медийната грамотност сред обществото? Има ли нужда тя да стане част от задължителната учебна програма?
– Медиите в наше време от средство за информация се превръщат все повече в средства за манипулация. Може да се види в подредбата на новинарските емисии и сутрешните блокове на големите телевизии у нас. Новините им са еднакви не само като съдържание, но дори като подредба, така че е видно с просто око коя „новина“ искат да бъде важна. В един и същи момент и трите големи тв канала разискват една и съща тема…
Обществото трябва да се научи да разсъждава, за да отсява плявата от зърното. Това е все по-трудно и основата на защитата на обществото в този сектор е най-вече образованието. Както и повече достъп до книги и четенето им, което, както виждаме, е трудна кауза.

– С каква равносметка в професионален план изпращате настоящата година и какви са целите ви за новата 2024 г.?
– 2023 г. бе успешна година както за „Фреш Радио Груп“, така и за „Кантус Фирмус“.
Щастливи сме, когато чувстваме подкрепата и приятелството на нашите слушатели, а те са много – тези на „Фреш“, „Зи рок“, „ФМ +“, „Мелоди“ и „Класик А“. А в концертните зали се срещаме с тях лице в лице.
И в залите, и в ефира, когато усещаме положителната енергия на публиката, осъзнаваме най-добре смисъла от нашата работа.

Your Image Description

Свързани статии:

Зад всеки напуснал училище стои човешка съдба Идеята за обединена Европа прегръщаме още преди 90 години Проф. Красимира Стоянова, оперна певица и „Камерзенгерин“ на Щаатсопер Виена: Духът е защитна сила, която може да ни спаси Проф. д-р Лучия Антонова, директор на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ – БАН: Езикът е огромен жив организъм

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Интервю

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

За правописа на прилагателното светѝ

Следваща статия

Време за герои

Следваща статия
Време за герои

Време за герои

„Шарена фабрика“ дава бъдеще на занаятите

„Шарена фабрика“ дава бъдеще на занаятите

По предложение на родители и учители през новата учебна година ще има по-дълга есенна ваканция, а пролетната няма да се слива с неработните дни за Великден

Гимназия, университет и бизнес разработват нови предмети

Последни публикации

  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2025, година XXXIII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание сп. „Стратегии на образователната и научна политика“, 2024 г.
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 2/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2024, година XXXII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАТЕГИИ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНАТА ПОЛИТИКА НАУЧНО СПИСАНИЕ, ГОДИНА XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2023, година XXXI

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"