Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Стратегии на образователната
и научната политика
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Стратегии на образователната
и научната политика
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 1, 4 - 10.01.2024 г.

Розовият балон на DIA

Как да хванеш вълната на доброто настроение, разказва от първо лице младата певица и радиоводеща Димана Мирчева

Диляна Кочева от Диляна Кочева
03-01-2024
в Брой 1, 4 - 10.01.2024 г.
A A
DIA се чувства в свои води и на сцената, и пред микрофона в студиото

Певицата DIA (Димана Мирчева) е радиоводещ от близо пет години. Тя води предаването „Абсолютно FRESH!“ по радио Fresh! всеки делничен ден от 14 до 18 часа.
„Предаването се казва „Абсолютно FRESH!“, защото в него сме винаги усмихнати и говорим само за хубави неща и за всичко, което ни помага да бъдем заредени с добро настроение“, казва за в. „Аз-буки“ водещата. Самата тя го определя като своя „розов балон“, в който говори с много хора на различни теми.
DIA наистина обича работата си и с лекота създава нови приятелства. Голяма част от слушателите ѝ вече са скъпи на сърцето ѝ хора. И ако си мислите, че в радиото трудно се осъществява обратна връзка, то веднага ще ви кажа, че това не е така. Всеки, който слуша „Абсолютно FRESH“ и иска да се включи с коментар по темата на деня, може да го направи на страницата на предаването във „Фейсбук“. Благодарение на социалните мрежи DIA лесно разбира дали хората, които я слушат, са „на нейната вълна“, и доколко това, за което днес говори, ги вълнува.
„Имам толкова верни слушатели, че понякога, като не коментират темата на страницата, оставам с впечатлението, че не харесват това, за което говорим“, разказва радиоводещата.
DIA е истински професионалист в работата си.

За предаванията се подготвя внимателно, като иска всичко, което каже в ефир, да бъде с добавена стойност.
„Подготовката ми за ефир е всеки ден по цял ден“, споделя моята събеседничка. Като всеки съвременен млад човек, и тя прекарва голяма част онлайн и точно там намира информация за предаванията си. Редовно точно там си сверява часовника – понякога търси целенасочено, а друг път нещата просто се случват.
„Социалните мрежи много дават, но и много взимат. Те ти дават необятни възможности, но отнемат много от времето ти. Днес няма как да правиш предаване – било то по телевизията или в радиото, без да имаш присъствие и в онлайн среда. Ако те няма онлайн, все едно си невидим за целия свят“, смее се тя. Истината е, че за да се заявиш, да създадеш име и да бъдеш разпознаваем, трябва непрекъснато да работиш. С усмивка ми разказва, че и положителната настройка също не е лесна работа.
„Независимо дали пея на сцената, или съм в ефир, винаги трябва да бъда в кондиция – усмихната и в добро настроение. Хората не се интересуват дали си имала тежък ден, защото със сигурност и те самите имат много проблеми, за които искат да не мислят точно сега. Старая се да бъда като глътка свеж въздух за тях и да им помогна да забавят темпото, да спрат, да си починат и да се заредят с положителни емоции“, разказва младата изпълнителка и водеща. По радиото много трудно се задържа вниманието, далеч по-лесно е по време на разговор очи в очи. Но начин винаги има, стига да знаеш как да го направиш. Тайната на DIA е никога да не говори празни приказки. Тя няма случай, в който влиза в ефир, без да знае за какво ще говори днес. Радиото има много функции: образователна, развлекателна, но преди всичко – възпитателна.

„Нашата аудитория е на възраст до 35 – 40 години. Знаем това и отговорно се отнасяме към темите, които обсъждаме, и посоките, които задаваме“, разказва моята събеседничка. Средствата за масова информация са много важна част от живота на хората. Те не само възпитават, но им дават и отправна точка, формират мирогледа им и им отварят очите за истински важните неща.
Затова посланията, които DIA се стреми да остави у слушателите, са да се усмихват по-често,
да отделят повече време за близките си, да не се със­редоточават само върху неприятните емоции и винаги да разглеждат проб­лемите от всички страни. Само така ще намерят правилното им решение. И тъй като радио се слуша предимно в колата, най-важното, което иска да достигне до тях, е да карат със съобразена скорост, защото у дома ги чака любим човек. „По този начин възпитаваш отношението им към живота. И това е силата на медиите“, казва тя.

Самата DIA е позната у нас преди всичко в амплоато си на певица. Тя е първата у нас, която изпълнява цяла фолклорна песен в модерен аранжимент. Стилът, в който пее, е много по-различен от всичко, което е правено до момента в България. Някои го наричат „етнохаус“, други – „електро фолклор“, а за нея просто е „модерен фолклор“.
„Правиш фолклора толкова модерен, че да успее да стигне до повече хора на различна възраст. Възможността да можеш да го направиш, е голяма чест и привилегия, защото има хора, които много се опитват, но не им се получава. Същото е и в поп музиката, и в рок музиката. Смятам, че на мен към момента ми се получава, защото го правя от много време и с много любов както към фолклора, така и към модерния звук.“

Фолклор започва да учи в Националното музикално училище „Любомир Пипков“. „Народно пеене“ е специалността, в която я приемат да учи. Там е мястото, където открива любовта си към тази музика, защото към онзи момент не се е занимавала с нея. Но паралелно с ученето в Музикалното училище в свободното си време DIA не спира да слуша и електронна музика. Така решава да съчетае двата стила в една, на пръв поглед, необичайна комбинация. Но пък времето показва, че тя е неочаквано добра.

„Оказа се, че двата стила могат да се преплетат толкова добре, че накрая да звучат много различно, модерно и дори бутиково“, допълва моята събеседничка. Истината е, че когато човек чуе „фолклорна музика“, първата му асоциация е за хора, облечени в носии, застанали на полето с ръце на кръста и пеят с цяло гърло. А когато гледаш клип на DIA, нещата изглеждат по доста по-различен начин.
„Фолклорът е музиката на нашия народ и тя е в нас“, споделя тя. Точно заради това решава да я покаже по нов начин и да провокира все повече млади хора да я заобичат, така както самата тя я вижда. И успява да стигне до клубовете. Днес музиката, която прави, звучи в 115 държави. Редовно получава клипове от целия свят. Един от последните е видео, в което индийки танцуват хоро на песента „Огън“, а хор „Магия“ в Лондон имат свой танц на нейна песен.
„Те ми казват, че за тях съм вдъхновение, а истината е, че те са моят стимул да продължа да творя“, казва тя. Силно вярва, че винаги има смисъл да продължаваш да вървиш напред. Затова и никога не се връща назад.

А пътят до голямата сцена за младата певица не е никак лесен. Преминава през много трудности, докато стане истински разпознаваема. Още по-трудно е, когато нямаш зад гърба си голяма звукозаписна компания, която да ти помогне да извървиш трънливия път.
„В началото, докато се ориентираш в средата и събереш екип, правиш всичко сам. Това изисква цялото ти време“, разказва младата певица.
За да успее, със сигурност много ѝ помага това, че наистина вярва, че може да се справи, в комбинация с много пос­тоянство, целенасоченост и отдаденост. За таланта да не говорим, защото всеки, който я чуе, няма как да не го разпознае на мига.

„Имах и голяма доза късмет, защото не са много примерите за изпълнители, които са забелязани още след пускането на пазара на първата им песен“, допълва DIA . Това е „Егея“, която излиза, когато изпълнителката е едва 15-годишна. Средствата за заснемането на клипа са дадени от родителите ѝ.
Майка ѝ събира пари за този ден, веднага щом чува дъщеря си да пее. А DIA започва да пее на 4 години.

„Безкрайно благодарна съм на родителите си за всичко, което са направили и продължават да правят за мен. Без тяхната подкрепа нямаше как да стана певица и да сбъдна мечтата си“, казва моята събеседничка. Тя много добре осъзнава, че ако искаш да се занимаваш професионално с музика, трябва да имаш много подкрепа и средства в началото. Възвръщаемостта идва след много време и само ако не се отказваш и се изправяш след всяко падане. „След няколко години стигнах до момента, в който средствата, които изкарвах от музика, да мога отново да ги влагам в музика. Но да затвориш този кръг, не е никак лесно“, обяснява DIA.

Още от малка посещава различни уроци. Майка ѝ силно вярва, че талантът на едно дете може да бъде открит в най-ранна възраст. „Посещавах уроци по рисуване. Но когато видях, че моето конче не изглежда, дори не прилича на кончето на момичето до мен, осъзнах, че рисуването не е за мен“, смее се DIA. Истината е, че в живота на всеки човек родителите оказват най-голямо влияние върху формирането му като личност. И когато те са до теб, вярват в мечтите ти и ти помагат да ги изпълниш, нещата винаги се получават. Родителите на DIA освен подкрепа ѝ дават още нещо – увереност, вяра във възможностите ѝ и крила, за да полети.
„Музиката също изгражда човека и формира у теб качества като постоянство, целеустременост и отдаденост. Научи ме, че всеки проблем е просто пречка, която трябва да бъде преодоляна“, казва младата певица. В музикалното училище се научава, че винаги трябва да дава всичко от себе си, не трябва да има и ден, в който да не работиш върху себе си. Разбира, че трябва да оценяваш и труда на другия, да можеш да работиш в екип и да намериш общ език с всички. Все уроци, които днес ѝ помагат на сцената и пред микрофона.

Your Image Description

Свързани статии:

Открита е новата сграда на Центъра за компетентност Clean&Circle Бизнесът иска промени в Националната карта на висшето образование Проф. Никола Владов, хирург: Медицината ме научи да бъда решителен „Писма от света“ – учим и се забавляваме

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: По гласа ги познаваме

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ / ГОДИНА XXXII, 2023

Следваща статия

Слова за празника

Следваща статия
Слова за празника

Слова за празника

Силата да си гражданин

Силата да си гражданин

Да пишеш и да четеш на два езика в I клас

Да пишеш и да четеш на два езика в I клас

Последни публикации

  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2025, година XXXIII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание сп. „Стратегии на образователната и научна политика“, 2024 г.
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 2/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2024, година XXXII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАТЕГИИ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНАТА ПОЛИТИКА НАУЧНО СПИСАНИЕ, ГОДИНА XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2023, година XXXI

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"