Разбирането на категорията труд, която полагаме, е съществено не само за нашето настояще, но и за бъдещето ни. Тази информация е пряко свързана с условията на нашата работа, правата, които имаме, както и с размера на възрастта за придобиване право на пенсия.
В България трудът се категоризира в три основни категории: първа, втора и трета.
Всяка от тях включва различни видове професии и има специфични изисквания и предимства.
Първа категория включва работни места с тежки и вредни условия на труд; втората категория обхваща по-малко вредни, но все пак рискови професии, а третата категория включва стандартни професии с нормални условия на труд.
Категорията на положения след 31.12.1999 г. труд се определя въз основа на Наредбата за категоризиране на труда при пенсиониране (НКТП).
С Инструкция № 13 от 31.10.2000 г. за прилагане на НКТП се определя обхватът на наредбата и изискванията за категоризиране на труда на работещите в различните дейности, производства, работни места и професии.
Работодателите са задължени при изготвяне на документи за осигурителен стаж да вписват съответната точка от НКТП,
по която предлагат да се зачете осигурителният стаж на лицата. За аргументиране на предложението в документите се вписват обстоятелствата, при които е полаган трудът, и са от значение за правилното определяне на неговата категория.
Конкретната преценка за категорията труд, от която следва да бъде зачетен осигурителният стаж, се извършва от съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт въз основа на оригинални документи за осигурителен (трудов) стаж – обр. УП-3, трудови договори и допълнителни споразумения към тях, заповеди за назначаване, трудова книжка, от която да е видна конкретната длъжност, на която е било назначено лицето, предприятието, в което е работило, и др.
За ориентация за
разликите и информация за подробното описание в закона на отделните професии
можем да вземем за пример често срещан в практиката въпрос относно коя категория труд са шофьорите на товарни автомобили, където има интересни особености.
По Националната класификация на професиите и длъжностите (НКПД) от 2011 г. с код 8332 2006 е длъжността „Шофьор, товарен автомобил (международни превози)“, а длъжността „Шофьор, тежкотоварен автомобил – 12 и повече тона“ е с код 8332 2005.
Трудът на шофьорите на товарни автомобили с товароподемност 12 и повече тона се зачита от втора категория. Съгласно закона е пояснено, че по тази точка се категоризира трудът на шофьорите на товарни автомобили с техническа възможност за превоз на товари (товароносимост) с маса 12 и повече тона, независимо от конструкцията на автомобила, пригодена съобразно начина за използване и вида на пренасяния товар: цистерни; автокранове; бетонови разтвори; превоз на цимент, брашно, прахообразни материали; сондажна апаратура; автостълби; автолаборатории; автоработилници и др. Шофьорите на влекачи на ремаркета и полуремаркета с обща сборна товароподемност 12 и повече тона. Техническата характеристика на автомобилите е определена в техническата документация от производителя.
Знанието за категорията труд е от съществено значение за всеки работник и служител. То не само определя кога ще можем да се пенсионираме, но и защитава нашите права и здраве по време на трудовия ни живот. Информираността по този въпрос ни позволява да се възползваме от всички законови предимства и да планираме по-добре бъдещето си.
Справка:
чл. 2, т. 25 от Наредбата за категоризиране на труда при пенсиониране (НКТП)
чл. 3 от Инструкция № 13 за прилагане на НКТП
С чл. 9, ал. 34 от Инструкция № 13 за прилагане на НКТП
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg