![](https://azbuki.bg/wp-content/uploads/2024/08/452351611_962795709191614_5054273645923912787_n-1024x768.jpg)
И през юли Националният център за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти в Банкя продължава активно да провежда обучения по Националната програма на МОН „Квалификация на педагогическите специалисти“. Общо 499 учители от училища и детски градини и 135 новоназначени директори преминават през различни присъствени обучения по Националната програма в рамките на месеца, коментират за „Аз-буки“ от Националния център.
192 педагози от прогимназиален и гимназиален етап от над 150 училища от цялата страна повишават квалификацията си
на тема „Съвременни методи за развитие на логическо, творческо и критично мислене на учениците в контекста на компетентностния подход“. Водещи лектори са проф. Мария Алексиева, доц. д-р Златина Димитрова, доц. д-р Дончо Донев и доц. д-р Ицка Дерижан от Бургаския свободен университет и доц. д-р Емил Бузов от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.
Програмата на обучението има за цел да подпомогне процеса на осмисляне, планиране и прилагане на специфични подходи и методи за развитие на логическото, творческото и критичното мислене у учениците. Учителите се запознават с прилагането на разнообразни методи и подходи, които ще ги подпомогнат в осъществяването на компетентностния подход на обучение и ще дадат на техните ученици възможност да се развиват по-активно и пълноценно в училищна среда.
През юли приключват и присъствените обучения за учители от детски градини
на тема „Компетентностен подход при изграждане на приобщаваща образователна среда в предучилищното образование“. В тях се включват 535 учители от 300 детски градини в 153 населени места. Водещите лектори са екип от Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование – София, начело с неговия директор д-р Калоян Дамянов, и д-р Лилия Кисьова, Невена Николова, Калина Секулова, Светломира Щерянова и Джуние Иланска. Сред лекторите е и Аделина Ткачова от Държавния логопедичен център.
През отминалия летен месец започват и два квалификационни курса с целева група новоназначени директори на образователни институции.
Във втората половина на юли 105 новоназначени директори се включват в организираните от Националния център за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти в Банкя обучения на тема „Стратегическа визия при управление на образователната институция“. Водещ лектор е министърът на образованието и науката в периода 2014 – 2016 г. проф. д.п.н. Тодор Танев от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
По време на обучението ръководителите на образователни институции се запознават с основите за овладяване на стратегическо управление в публичната сфера, част от което е стратегическото планиране. Курсът е адаптиран към практическите нужди на ръководителите на институциите в средното образование, които по задължение се срещат със стратегическа проблематика в своята работа.
Учебното съдържание обхваща същността на стратегическото мислене, принципите на стратегическия инженеринг, технологията на стратегическото планиране, методологията на стратегическото управление във връзка с тактическото и оперативното управление, както и стратегическия контрол и промяна.
В практически план са разгледани елементите стратегическа мисия, стратегическа визия, стратегически цели и стратегически план, както и съответните 12 принципа зад тези елементи, които гарантират успешното ръководство. Специален фокус в учебната програма е успешното разработване на стратегии на образователните институции и тяхното осъществяване.
Други 30 нови директори участват в специализираното обучение на тема „Нормативна подготовка за стартиране на учебната година“.
![](https://azbuki.bg/wp-content/uploads/2024/08/bankya-2-300x202.jpg)
Планира се през квалификационния курс до края на август да преминат всички 198 новоназначени директори на образователни институции след проведените през февруари – март конкурси. Целта е те да преминат усилена професионална подготовка преди началото на учебната година. Обучението е в „изпълнение на приоритетите на МОН за провеждане на поредица от практически обучения за новоназначени директори“, както подчерта зам.-министърът д-р Емилия Лазарова, която присъства на откриването на обучителния курс.
Учебната програма предлага усвояване на нови знания, които целят подобряване на социалния диалог и на организационната култура в училищата.
Обученията имат и финансова насоченост, като новоназначените директори ще имат възможност да повишат компетенциите си при управлението и разпределението на делегираните им бюджети.
Основни лектори са утвърдени ръководители от работодателските организации в системата на училищното образование: д-р Ваня Кастрева – началник на РУО – София-град, д-р Нели Костова, д-р Елеонора Лилова – директор на 2. СУ „Акад. Емилиян Станев“, Асен Александров – председател на Сдружението на директорите в средното образование и ръководител на столичното 51. СУ.
![Your Image Description](https://azbuki.bg/wp-content/uploads/2024/11/untitled-design.png)
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg