Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Стратегии на образователната
и научната политика
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Стратегии на образователната
и научната политика
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2025 Брой 13, 03-09.04.2025 г.

Нищо не може да ги спре

Среща с учениците от бившия VIIIa клас на СУ "Св. Паисий Хилендарски" – Златица, които три години по-късно влизат в документален филм за доброто

Петя Николова от Петя Николова
05-04-2025
в Брой 13, 03-09.04.2025 г.
A A
Учениците от Златица, създали „Учебник по доброта“, вече са в XI клас Снимка СУ „Св. Паисий Хилендарски“ – Златица

Когато на сцената на Зала 1 на НДК сред утвърдили се с дейността си за обществото хора като Никола Рахнев от „Гората.бг“, Лазар Радков от „Капачки за бъдеще“ и Кремена Кунева от фондация „Даная“, виждаш ученици, светът започва да вдъхва надежда.

Създаването на „Учебник по доброта по време на пандемия“ и личната кауза на децата от СУ „Св. Паисий Хилендарски“ в Златица е

една от 7-те истории, разказани във филма „Нищо не може да те спре“.

Премиерата на лентата за добротворчеството в България с продуцент, режисьор и сценарист Николай Урумов се състоя на 25 март в Зала 1 на НДК. Под аплодисментите на публиката, впечатлил с инициативата си, на сцената излиза и целият днес XIА клас от Средното училище в Златица.

Успехът на децата е голям не само защото застават рамо до рамо с три от най-големите доброволчески организации в страната – „Гората.бг“, „Капачки за бъдеще“ и фондация „Даная“, а защото тяхното добро е реално и продължава да работи.

„Вероятно съм един от малкото щастливи директори, които могат да се похвалят с чудесни деца и екип, който вече 29 години виждам как влага във всичко, което прави, цялото си сърце и душа!“, казва Емилия Микова, директор на СУ „Св. Паисий Хилендарски“ в Златица.

Гимназията е сред първите три пилотни училища у нас с предмет „Гражданско образование“, а добротворчеството е дълбоко заложено във философията му и сред приоритетите му.

Преди три години, по време на пандемията и наложилото се дистанционно обучение, тогавашните осмокласници с класен ръководител Лилия Груева

подготвят разкази, есета и илюстрации, които обединяват в „Учебник по доброта по време на пандемия“.

Той се издава с помощта на дарения, а след това се организира продажба, която събира 7000 лева. С тях учениците закупуват устройство за контрол с поглед и специализирани софтуери, които да помагат на децата със специални образователни потребности.

Донка Славчева, училищен психолог и учител по философия в СУ „Св. Паисий Хилендарски“, разказва, че със събраните средства от инициативата се обучават 7 педагогически специалисти. А устройството в комбинация със софтуерните програми помага на децата, които не могат да говорят, четат или пишат, да общуват ефективно с околните.

Днес порасналите вече ученици са в XI клас.

Със съдействието на директора на училището Емилия Микова „Аз-буки“ се среща с тях, за да разберем как се чувстват сега, какви уроци са научили, как възприемат доброто, което са направили, и как продължават напред.

„Три години след преживяното от COVID-19 уроците на състраданието от времето на пандемията оставиха трайни следи у тийнейджърите. Освен че станаха свидетели на трагични случки, 15-годишните тогава деца осмислиха случилото се и го отразиха в „Учебник по доброта по време на пандемия“. Днес те препрочитат написаното и си спомнят как думите в есетата и разказите са излизали от сърцето им“, споделят от екипа на училището в Златица.

За срещата със страшната болест ученичката Преслава Иванова си спомня, че семейството ѝ е преминало през ада на преживяното, загубвайки много близък човек. В тежките моменти обаче съпричастността обединила семействата и сближила дори непознати до този момент хора. От своя страна, Натали Лазарова е напълно убедена, че превантивната дистанция не е успяла да раздели хората, а напротив – поставила ги е „най-близо един до друг“.

Децата ни връщат към съдържанието на учебника, в който състраданието и отзивчивостта са ключови думи.

С въпроса „Мога ли да помогна?“  осмокласничката Теодора Тодорова обединява срещи на улицата и разговори по телефона в мрачните дни на пандемичното време. Валерия Маркова пък отразява в своя разказ „Болният Питър“ хуманната постъпка на лекаря и силата на майчината любов.

„В предговора на сборника по доброта е записано, че да гледаш как някой е щастлив от жеста, който си направил за него, е победа“, разказват от СУ „Св. Паисий Хилендарски“.

В името на тази победа бившите вече осмокласници си обещават да следват поетия път и в откровенията си я изразяват чрез доброто, което лично правят или на което стават свидетели. От уроците на живота децата научават, че не всяко събитие е приказка и невинаги краят е добър. Затова, както мисли Никол Ганчева, трябва да знаем на кого можем да разчитаме в трудни моменти. На същото мнение е и Илиян, който споделя: „Пандемията показа колко крехък е светът ни и колко важно е да ценим здравето, свободата и близките си. Осъзнах, че най-ценни са не материалните неща, а връзките, които изграждаме с хората“.

За децата от Златица

идеята на „Учебник по доброта по време на пандемия“ се заражда в самото училище.

Тръгва от учителите и будната съвест на учениците, които всекидневно виждат нуждите на децата със специални образователни потребности. Във времето на пандемия те са изложени на много по-голям риск и грижите за тях се измерват не само с отношение, но и с необходимостта от закупуване на скъпи уреди. А това означава, че се нуждаят от средства. Заради техните нужди учениците от тогавашния VIIIА клас споделят намеренията си и организират благотворителна кампания със своята първа книга. Защото „болката на другите обединява“, а както казва Ивана Илиева, „животът е тук и сега и жестовете на обичта не трябва да се отлагат за утре“.

Проектът е описан и представен отлично от ученичката Моника Дишлянова на XVI национална олимпиада по гражданско образование, провела се през април 2023 г.

„Три години след издаването на  книгата животът продължава, болката не е забравена, но по-силно от нея е, че в доброто, което направиха, учениците откриха силата да променят света с малки, но значими жестове – казва за „Аз-буки“ Донка Славчева и допълва с думите на ученика Мартин Кирилов: – Тази сила е видима магия, озаряваща света не само на получаващия, но и света на даващия от себе си.“

Според  финала на „Учебник по доброта…“ всеки трябва да се запита бил ли е добър днес.

„Направете добротата си всекидневен начин на действие и променете света си“ е послание на музикантката Ани Ленъкс. То не остава на последната страница на издадената с благотворителна цел книга, а продължава да се следва от учениците в XIА клас на СУ „Св. Паисий Хилендарски“.

От ляво на дясно: Ива Дойчинова, водеща на събитието, Никола Рахнев от „Гората.бг“, Кремена Кунева от фондация „Даная“ и Лазар Радков от „Капачки за бъдеще“ Снимка „Гората.бг“

С благотворителна цел е и премиерата на филма „Нищо не може да те спре“, част от международния филмов фестивал „София филм фест“. По време на придружаващата я дискусия режисьорът Ники Урумов споделя, че

личната му мотивация да направи филм за доброто,

идва от убеждението му, „че няма нищо по-хубаво от това да покажеш пример, който е заразителен, силен и който трябва да се следва“. Лазар Радков от „Капачки за бъдеще“ насърчава хората да допринасят всеки ден с нещо малко за един бъдещ по-подреден, по-чист, по-структуриран и по-ефективен свят. Накрая Никола Рахнев от „Гората.бг“ разкрива, че средствата от благотворителната прожекция ще отидат за нова тяхна идея – създаване на Национална платформа за добротата за деца.

Учениците от Златица с режисьора Николай Урумов Снимка СУ „Св. Паисий Хилендарски“ – Златица

Като благодари на режисьора Ники Урумов, че дарява цялата печалба от билетите от прожекцията за каузата, Рахнев призова хората и институциите да застанат зад идеята им:

„В Националната платформа за добротата на деца искаме да въвлечем ученици от цяла България, които да споделят своите добри примери. Да мотивират, да вдъхновяват и добротата им да разцъфва сред други техни връстници, а и сред нас – възрастните.“

Добротворци

Доброволчеството е един от приоритетите на СУ „Св. Паисий Хилендарски“ – Златица. За последните две години са проведени множество инициативи за развитие на социално предприемачество с ученици със специални потребности. Проведени са дарителски акции и общи дейности между ученици и деца, настанени в Кризисния център – Драгоман.

Книги и играчки са събрани чрез дарителска акция и подарени от нашите ученици на децата от Дневния център за деца и младежи с увреждания – Златица, и Детска градина „Слънце“ – Златица. В момента се провежда специална програма с арттехники „Шалът на Малкия принц“, чиято цел е да развие различни умения у децата от Дневния център за деца и/или младежи с увреждания „Св. Врач“ – София.

Всяка година училището подготвя литературно-музикален рецитал за празниците на Клуба на пенсионера и Клуба на хората с увреждания в Златица, като многократно даряват книги за читалищните библиотеки както в района, така и в по-отдалечени населени места.

Учениците събират капачки за националната кампания „Капачки за бъдеще“ и кампанията „Пресичай безопасно с Боби и Кели“ на женската организация „Инър Уийл“ – Пирдоп.

Традиционен е и коледният базар, средствата от който всяка година отиват за различна кауза – подпомагане на ученици в социално неравностойно положение, със специални образователни потребности или с отлични изяви в различни области.

Your Image Description

Свързани статии:

Default ThumbnailCтереотипите на студенти педагози – бариери пред реализиране на качествено приобщаващо образование Default ThumbnailУчилищният маркетинг в контекста на приобщаващото образование Варненският свободен университет с идеи за обновяване на парк в Добрич Симона Петрова, „Мис България 2024 г.“: Образованието винаги ми е било приоритет

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: "София филм фест"деца със специални образователни потребностидокументален филмпандемияРавносметкаСУ „Св. Паисий Хилендарски“ – Златица

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Еволюционна грешка превръща конете в първокласни атлети

Следваща статия

Връчиха Абеловата награда по математика

Следваща статия
Връчиха Абеловата награда по математика

Връчиха Абеловата награда по математика

В Института по полимери разработват продукт, който да защитава пчелите

В Института по полимери разработват продукт, който да защитава пчелите

Волейбол на открито за децата на Селановци

Волейбол на открито за децата на Селановци

Последни публикации

  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2025, година XXXIII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание сп. „Стратегии на образователната и научна политика“, 2024 г.
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 2/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2024, година XXXII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАТЕГИИ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНАТА ПОЛИТИКА НАУЧНО СПИСАНИЕ, ГОДИНА XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2023, година XXXI

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"