Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Стратегии на образователната
и научната политика
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Стратегии на образователната
и научната политика
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2025 Брой 14, 10-16.04.2025 г.

Дигитална академия в Ихтиман

Дигитален учебник по „Електронна търговия“ и онлайн библиотека показват в иновативен урок ученици от XII клас на СУ „Христо Ботев“ в Ихтиман

Петя Николова от Петя Николова
11-04-2025
в Брой 14, 10-16.04.2025 г.
A A
Снимки СУ „Христо Ботев“ – Ихтиман

Средното училище „Христо Ботев“ – Ихтиман, осигурява общообразователна подготовка в начален и прогимназиален етап, а в гимназиален етап предлага професионални паралелки по „Електронна търговия“ и „Технология на фармацевтични и парфюмерийно-козметични продукти“, както и профил „Предприемачески“. С фокуса си върху професионалното обучение и личностното израстване, екипът на училището се старае да постига стабилност между традиции и иновативни методи на преподаване.

 

Липсата на дигитални учебници по икономически дисциплини в средното образование е проблем, който ограничава достъпа до качествено образование. С този важен въпрос се заемат учениците от XIIА клас на Средно училище „Христо Ботев“ в Ихтиман и предлагат решение в изнесения по Национална програма „Иновации в действие“ урок „Дигитална академия“.

Освен от осезателната необходимост да имат на разположение онлайн учебни материали по икономически дисциплини, младите хора се вдъхновяват и от видеото на своите съученици – десетокласниците, създадено за конкурса Solve for Tomorrow. В него се предлага дигитализация на учебните материали чрез флаш технология. Така се стига до иновативния урок „Дигитална академия“, представен от XIIА в края на март. В него младежите показват не само първия завършен дигитален учебник по „Електронна търговия“, но и прототип на уебсайт – библиотека за безплатен достъп до учебниците.

„Темата „Дигитална академия“ беше представена от учениците от професионалната паралелка „Електронна търговия“ под ръководството на техния преподавател Ирена Петрова“, споделя за „Аз-буки“ Иванка Пелтекова, директор на СУ „Христо Ботев“ в Ихтиман.

Отбелязва още, че водещият на събитието приветства присъстващите с акцентиране върху силата на промяната и действието, а учениците демонстрират изключителна подготвеност, увереност и практически умения.

Иванка Пелтекова

„Получи се вдъхновяващ и модерен урок по предмета „Учебна компания“, който видяха и нашите гости от СУ „Максим Райкович“ – Дряново, СУ „Неофит Рилски“ – Долна баня, и СУ „П. Р. Славейков“ – Трявна“, коментира Иванка Пелтекова.

Как точно учениците създават дигиталния учебник и дигиталната библиотека,

успяваме да разберем благодарение на техния преподавател Ирена Петрова.

„Учениците използваха метода брейнсторминг, за да генерират идеи. Сред възможностите бяха сканиране на учебници и създаване на авторски дигитални материали“, споделя Петрова.

След като получават отказ от издателите и те не предоставят разрешение за създаване на дигитални версии на издадените от тях учебници, екипът решава да създаде свои, съобразени с учебната програма на МОН.

„Учениците приложиха всички знания на практика. Направиха обстоен анализ на двете идеи: за сканиране и за създаване на учебници, като разгледаха силните и слабите им страни, възможностите и заплахите за всяка от тях. След това представиха канава на бизнес модел със заявка за преминаване към бизнес план“, разказва Ирена Петрова.

Ирена Петрова

С близо 7 години работа в сферата на образованието и акцент върху практическото приложение на икономическите знания, Ирена Петрова вече има признание. През 2023 г. е отличена с приза „Учител на годината“ за Софийска област и получава специалната награда „Учител на годината“ за икономическо образование в средните училища. Удовлетворена от постижението на своите възпитаници, преподавателката обяснява, че те са направили наистина атрактивни корици на всички 15 учебника по икономически дисциплини и са разкрили визията си за тях по време на урока.

„Първият завършен учебник по „Електронна търговия“ беше представен чрез QR код за по-лесен достъп“, уточнява тя.

Дигиталният учебник обаче не изчерпва труда на децата. Работили върху създаването на онлайн библиотека, те правят прототип на уебсайт с безплатен достъп до учебниците.

„Проектът беше представен от ИТ отдела на учебната компания, който използва HTML, CSS и JavaScript за изграждането на платформата“, допълва Ирена Петрова. Според преподавателката по време на иновативния урок учениците заявяват своята амбиция да продължат дигитализацията на учебното съдържание и да направят образованието достъпно за всички.

„Този изнесен урок показа, че когато ученици, учители и технологии се обединят, резултатите са впечатляващи. Знанието трябва да бъде достъпно, а бъдещето на образованието е дигитално“, казва Петрова.

Иновативният урок на дванайсетокласниците завършва с представяне на портфолио на учебната компания, включващо „Речник по електронна търговия“, „Кодекс против тормоза“ и книжка за оцветяване „Мед с кауза“ за благотворителни инициативи.

Длъжни сме да припомним, че именно децата от Средното училище в Ихтиман и техният преподавател Ирена Петрова са инициаторите на проекта с благотворителна насоченост „Мед с кауза“.

Започнал през 2021 г., той продължава да увеличава средствата в помощ на деца, страдащи от диабет. Инициативата печели две национални награди и е на път да се превърне в пчелно училище – място за даване на знания и възпитание в грижа за околната среда.

Директорът на СУ „Христо Ботев“ Иванка Пелтекова уточнява, че на двудневната среща по НП „Иновации в действие“, на която присъстват други три училища, гимназията в Ихтиман се представя с още един иновативен урок.

„Докато през първия ден с идеята си за дигитални икономически учебници се изявяват учениците от XII клас, през втория времето е предоставено на единайсетокласници и техния преподавател Илинка Патърова. Децата изнасят иновативен урок, посветен на лидерството, чието мото са думите на Елинор Рузвелт: „За да владеете себе си, използвайте главата си. За да владеете другите, използвайте сърцето си“.

Пред „Аз-буки“Патърова, която е председател на Националната асоциация на преподавателите по икономика в средните училища и носител на приза „Неофит Рилски“, разказа през какви етапи преминава иновацията им, изброявайки основните моменти, тласнали напред учениците.

От интегрирания урок „Хайде на пазар“, проведен съвместно с децата от IIБ клас, до уникалната изложба на монети, станала част от Световната седмица на парите.

„Нашият емоционален STEAM урок е една от „Добрите практики на фокус“ – най-голямото образователно събитие за 2025 г.“, добавя Патърова.

По време на тазгодишната Световна седмица на парите учениците от XI клас заедно с третокласниците се включват в урока „Монетният двор на Ихтиман“. „Изложбата на монети, открити при разкопки през 2016 г. и 2024 г, се прави за първи път“, казва преподавателката.

Събитието сякаш прояснява още повече заслугите на децата от учебната компания „Учен. Ние“ ООД. Те проявяват креативност, работят в екип и показват как се проявява лидерството.

„Желанието на нашите ученици е да бъдат лидери в уважение, умение, внимание, наблюдение, обучение, образование… – разяснява Илинка Патърова. – Всички тези думи завършват на -ние и те сами ги изписаха.“

Илинка Патърова

Учителката благодари на своите възпитаници за изработване на логото на фирмата и бизнес документацията, за маркетинговото проучване на монетите, изработката на картините и подреждането на изложбата в Историческия музей. Добавя още благодарност заради дизайна на баджовете, поканата за събитието, дигиталния пъзел „Монетка от Ихтиман“, сертификатите за постижения на третокласниците, изготвения благодарствен адрес и диплянка на открития урок „Лидерство“. И най-сетне, но съвсем не на последно място – за спечеленото I място в конкурса за маркетингова идея на фирма за производство на минерална вода в България, извоювано в конкуренция със студентски екипи.

Петя Янева, директор на СУ „Неофит Рилски“ в Долна баня, казва, че на проведената иновативна среща тя и колегите ѝ заедно с учениците са се впечатлили от социално ангажираните млади хора от Средното училище в Ихтиман. Очакват с любопитство и следващата среща по НП „Иновации в действие“. А тя ще се проведе на 10 и 11 април в Дряново.

Домакин е иновативното СУ „Максим Райкович“. Директорката Катерина Стефанова споделя, че с програмата си ще покажат историята, традициите и бита на родния край. Ще бъдат представени иновативен урок – възстановка на дряновските обичаи „Светии“ в Икономовата къща, и изнесен иновативен урок на тема „За Дряново – от високо, надалеко“ в Ритуалната зала на Общината.

Your Image Description

Свързани статии:

Страстта да изобретяваш В света на квантовата физика Две академии – една сцена Снимка на броя: Японски език и култура в училище

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: "Дигитална академия"STEM образователен подходикономически дисциплиниНоваторионлайн учебни материали„Христо Ботев“ – Ихтиман

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Рецепта за успех

Следваща статия

Фестивалът „Ало, Космос! Говори България“ с пето издание през юни

Следваща статия
Фестивалът „Ало, Космос! Говори България“ с пето издание през юни

Фестивалът „Ало, Космос! Говори България“ с пето издание през юни

Пролетно вълшебство в ДГ „Елица“ в Сливен

Пролетно вълшебство в ДГ „Елица“ в Сливен

Как се изгражда позитивна среда в училище

Как се изгражда позитивна среда в училище

Последни публикации

  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 2/2025, година XXXIII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2025, година XXXIII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание сп. „Стратегии на образователната и научна политика“, 2024 г.
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 2/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2024, година XXXII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАТЕГИИ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНАТА ПОЛИТИКА НАУЧНО СПИСАНИЕ, ГОДИНА XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2023, година XXXI

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"