![](https://azbuki.bg/wp-content/uploads/2025/02/viber_image_2025-02-12_09-39-29-123.jpg)
Дванайсет български ученици от XI клас завоюват първо място в международния конкурс за проектиране на космическа колония Live in a Healthy Space Design Competition 2024, организиран от Националното космическо общество (National Space Society).
Отборът ни е в състав Елица Павлова (ръководител), Ема Несторова, Белослава Соколова, Георги Бишков, Дамян Дамянов, Елена Кирова, Елица Карагеоргиева, Жасмин Цветкова и Ирина Денчева от столичната Първа английска езикова гимназия, Мария Чолакова от Първа частна математическа гимназия, Марина Ашихмина от Професионалната гимназия по химични и хранително-вкусови технологии „Д. И. Менделеев“ – Варна, и Ирена Шевкенова от столичното 133. СУ „Александър Сергеевич Пушкин“.
Младежите печелят отличието в конкуренцията на над 9000 ученици, включили се с общо над 1600 проекта от 11 страни по света.
Ръководителят на отбора Елица Павлова посочва, че за първи път български тим участва в състезанието. Тя признава, че дори не се е надявала да спечелят първо място.
Ученичката от Първа английска гимназия открива конкурса случайно и решава да събере свой отбор, с който да участва.
„Отборът е от мои приятели и съученици, които се интересуват от Космоса. В училище съм избрала профил „Физика“ и част от отбора ни е от него. Представих проекта и пред ученици с профил „Биология“ и оттам също се включиха участници“, разказва пред „Аз-буки“ Павлова.
След като намира съмишленици, първата цел пред отбора е да разберат кой в какво е добър и какви интереси по темата на надпреварата има. „За мен беше важно всеки да работи по това, от което се интересува. Все пак проектът е по желание“, казва Елица.
Младежите се събират след училище, обсъждат напредъка по телефона, имат и групи, в които си изпращат материали. Участниците в Конкурса имат право да използват изкуствен интелект, но българският отбор не се възползва от тази възможност. Всичко по проекта е направено само от ученици. Те дори не са се консултирали със свои преподаватели.
„Всички илюстрации и схеми са направени на ръка. Имаме и 3D модел, който е изработен от Белослава Соколова и Елица Карагеоргиева на програма в рамките на 10 часа“, обяснява Павлова.
Темата за всички участници в Конкурса е една и съща – направата на агрикултурен модул на космическо жилище. Учениците трябва да посочат какви растения ще се отглеждат, как ще се добиват храната и кислородът, как ще се пречиства водата и ще се рециклират ресурсите.
За да се отличат от останалите, българският отбор разчита на дребните детайли.
„Технологиите за отглеждане на растения в Космоса не са много и знаехме, че проектите щес е застъпват. Затова търсихме елемент, който да различи нашия проект от останалите – споделя ръководителят на отбора. – За целта написахме подробна диета с всички растения, които ще отглеждаме. Включихме и българското кисело мляко в диетата на астронавтите, както и метод, по който то да се направи в Космоса.“
Учениците случайно откриват българка, която живее в Австралия и е писала статии как в Космоса може да се направи българско кисело мляко. Те организират онлайн среща с нея, по време на която тя им дава полезни разяснения.
Българският отбор получава възможност да представи проекта си по време на конференция в Орландо, Флорида, която ще се проведе от 19 до 22 юни. Организаторите обаче не покриват разходите им. Затова младежите се надяват да получат подкрепа от спонсори, за да могат да закупят самолетни билети, да подсигурят нощувките и джобните си пари.
![Your Image Description](https://azbuki.bg/wp-content/uploads/2024/11/untitled-design.png)
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg