Първа копка за изграждането на нов корпус на Националната природо-математическа гимназия „Акад. Любомир Чакалов“ в София направиха служебните министри на образованието и науката проф. Галин Цоков и на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова.
В нова четириетажна учебна сграда ще се обособят 24 класни стаи за над 600 ученици,
което ще даде възможност на училището да премине на едносменен режим на обучение, съобщава пресцентърът на МОН.
Ще бъдат изградени още и физкултурен салон с многофункционална зала и STEM център, който ще бъде оборудван според най-съвременните изисквания. Стойността на проекта е 7,3 млн. лева без ДДС, които са осигурени по Програмата на МОН за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища.
„Това е строеж за бъдещето на България. Този проект е един от 43-те в цялата страна за изграждане и надстрояване на училищни сгради, които ще позволят на десетки хиляди деца да преминат на едносменен режим през следващите години“, отбеляза министър Цоков.
Той припомни, че за тези проекти е осигурено финансиране от 240 млн. лева, а срокът за завършването им е до 2027 г.
„С тези инвестиции в някаква степен ще се промени българската образователна система, надявам се не само като среда, а и като начин на преподаване и въвеждане на иновации“, допълни проф. Галин Цоков.
Просветният министър отбеляза, че
Националната природо-математическа гимназия е едно от най-желаните и иновативни училища.
„То не само дава знания и формира умения, а показва бъдещето на децата – както по посока на тяхната професионална реализация, така и по посока на съревнование с най-добрите в света. От това училище са излезли десетки медалисти на международни олимпиади по природни науки“, подчерта министърът.
Проф. Цоков поздрави учениците от гимназията, които предстои да участват в следващите седмици в международни олимпиади по природни науки, и им пожела също да се върнат с медали.
„Това е инвестиция в бъдещето на децата. Образованието е много труд на много хора, но съм убедена, че инфраструктурата и материалната база също са много важни, за да могат нашите деца да разгърнат своя потенциал и да бъдат достойни хора“, каза министър Коритарова по време на церемонията.
Тя отбеляза, че модернизацията на образователната инфраструктура в България е приоритет и в програмите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, като напомни, че в периода 2014 – 2020 г. със средства от Оперативната програма „Региони в растеж“ са модернизирани и реконструирани 450 училища, в които се обучават над 250 000 ученици в цялата страна.
Директорът на училището Ивайло Ушагелов изтъкна, че
с изграждането на новия корпус учениците ще получат повече пространство за обучение и извънкласни дейности
в модерна среда с най-съвременно оборудване за преподаване на математика, информатика, природни науки и зелени технологии. Той благодари на дирекциите на МОН, които след одобряването на проекта за новия корпус са оказали методическа подкрепа на училището за неговото реализиране.
На церемонията присъстваха и началникът на кабинета на министъра на образованието и науката Наталия Михалевска и директорът на дирекция „Финанси“ в МОН Соня Кръстанова, както и кметът на район „Лозенец“ Константин Павлов и д-р Ваня Кастрева – началник на РУО – София-град, и др.
„През изминалата учебна година завърши първият випуск седмокласници, приети в НПМГ след завършен начален етап. Блестящите резултати на тези ученици на НВО след VII клас показаха, че това е не просто училище с достолепна история и блестящо настояще, но и училище с изключителна перспектива, училище, в което всички работят заедно“, коментира д-р Кастрева.
По думите ѝ,
училището разполага с невероятен ръководен екип, който е не само иновативен, но и е екип от предприемачи
в сферата на образованието, които градят бъдеще с всяка своя идея и конкретна дейност.
Директорът на гимназията Ивайло Ушагелов отбеляза, че новият строеж показва непрекъснатия стремеж на екипа на НПМГ за усъвършенстване, за търсене на по-добро качество на образованието и за осигуряване на по-добра среда за обучение на българските деца.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg