Почит към Боян Петров отдадоха колегите му от Националния природонаучен музей.
Едва ли има човек у нас, който да не знае, че той е единственият български алпинист, стъпил на десет от 14-те най-високи върха на планетата. Но вероятно доста хора не познават неговата богата научна дейност. Оказва се, че вечно устременият към най-високите точки на света е изследвал над 500 пещери. Изучавал е прилепи, земноводни и влечуги. Екстремните местообитания сякаш са били неговото хоби, особено се е вълнувал от живота под повърхността на земята. Откривал е нови животински видове. Но неговите колеги учени са наясно с акуратността му като изследовател, с невероятната му способност да провежда научни наблюдения и да води записки в най-трудни условия.
„Боян Петров не е само един от най-добрите алпинисти на нашето време, а и зоолог със съществени научни приноси – заяви директорът на Националния природонаучен музей проф. Николай Спасов. – Освен зоолог той беше и един от най-активните природозащитници. Той беше мечтател, който искаше да достигне небесата, постигна го и остана там.“
Научният ръководител на Боян Петров – д-р Петър Берон, разказа за първите му стъпки в науката. Донесените от Боян материали са изключително ценни за науката, защото са събрани от места, на които много трудно би отишъл друг зоолог. „Той имаше огромни перспективи пред себе си – заяви д-р Берон. – Тепърва му предстоеше работа по огромните колекции, които донесе от своите експедиции.“
Четете повече в бр. 26, 28 юни – 4 юли 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg