Още една лаборатория към Центъра за компетентност „Интелигентни мехатронни, eко- и енергоспестяващи системи и технологии“ отвори врати. Тя е част от Централната лаборатория за приложна физика към БАН в Пловдив. Центърът за компетентност се финансира по ос 1 на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“.
С новата лаборатория в Пловдив Центърът за компетентност вече има над 30 оборудвани лаборатории, разположени в ТУ – Габрово, СУ „Св. Климент Охридски“, Техническия университет – София, филиал Пловдив, Техническия университет – Варна, Института по електроника и Института по роботика на БАН.
Усилията на учените от Централната лаборатория в Града под тепетата са насочени към разработването на нови материали, които модифицират повърхността на инструменти, матрици, пласони. Всичко това намира приложение в металообработващата индустрия, автомобилостроенето, самолетостроенето и медицината.
Новата лаборатория разполага със сканиращ електронен микроскоп на стойност над 1 млн. лв.,
предназначен за изследване на морфологията, структурата и състава на свръхтвърдите покрития, разработвани от учените. Той е единствен по рода си в България и Източна Европа. Чрез него се анализират материалите в технологичното и иновативното производство.
„След разработване на даден материал или технология те се трансферират в индустрията под различни форми, за които фирмите предоставят метални инструменти и детайли за нанасяне на специалното нанопокритие, което ги прави устойчиви на корозия и износване“, обяснява доц. Лиляна Колаклиева – директор на лабораторията. Така се удължава поне два пъти времето за употреба на инструментите.
Лабораторията за приложна физика е част от структурата на БАН и е едно от малкото звена с трансфери от науката към бизнеса. Това помага на индустрията да бъде по-конкурентоспособна и по-ефективна.
В лабораторията са инвестирани много европейски и национални средства предимно в най-съвременно оборудване. То се ползва не само от учените, които работят за бизнеса, но и от студенти и докторанти.
„Целта ни е през 2023 г. да завърши целият проект за Център за компетентност, за да можем активно да работим с бизнеса, да се създава ноу-хау, стартиращи предприятия, да говорим за предприемачество, да обучаваме млади специалисти, да имат докторанти“, коментира ректорът на Техническия университет в Габрово проф. Илия Железаров. Ръководеното от него висше училище е водеща организация по проекта Център за компетентност „Интелигентни мехатронни, eко- и енергоспестяващи системи и технологии“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg