Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Стратегии на образователната
и научната политика
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US
Няма резултати
Вижте всички резултати
Стратегии на образователната
и научната политика
Няма резултати
Вижте всички резултати
Начало Новини Новини 2024 Брой 26, 27.06.– 03.07.2024 г.

„Едно, две, три – ела ме настигни“

Проект „Маргаритка“ вече 8 години радва малчуганите и помага на родителите в изграждането на навици за техните деца

Елена Василева от Елена Василева
28-06-2024
в Брой 26, 27.06.– 03.07.2024 г.
A A
Снимки – „Маргаритка“

„1, 2, 3 – ела ме настигни. Четири, пет, шест – готови сме за тест. 7, 8, 9, 10 – цифрите броим със песен, 7, 8, 9, 10 – хайде отначало“… Децата, научили цифрите с веселата песничка на Вики от „Мастило“, сигурно вече са хиляди. Както и тези, пеещи за вълшебните думички „моля“, „благодаря“ и „извинявай“.

Как да се облечем, как да си измием зъбите и ръцете, как да се храним и да подреждаме – песните на Вики, създадени по проект „Маргаритка“, отдавна не се побират в няколко албума. Но затова пък

вече 8 години забавляват малчуганите и помагат на родителите в изграждането на полезни навици за своите деца.

„Маргаритка“ се появява през 2017 г. от неволята на две майки – Виктория Терзийска и Яна Липованска, които искат качествено съдържание за своите деца.

„Искахме да пускаме на децата си качествено аудио съдържание. До тогава всичко съществуващо беше със съмнително качество – изпято от някой на йоника в гараж. Вниманието към музиката за най-малките беше по-повърхностно – много хора смятаха, че децата не разбират много-много. Това обаче е грешен подход. Ако на един малък и необременен мозък му подаваш отрано качествена музика, култивираш по-сложен и изискан музикален вкус“, казва Вики.

Като начало двете с Яна решават да направят някои от най-познатите детски песнички, като например „Зайченцето бяло“, с по-модерен Дисни аранжимент, който да „говори“ на съвременните деца.

„Започнахме с един диск, но не очаквахме, че ще има толкова голяма нужда от подобно съдържание. Песнички за цифрите например имаше много, но бяха на английски, и децата първо ги научаваха на английски. След това много майки са ни благодарили, че с нашата песен за цифрите децата им са научили цифрите първо на български“, спомня си Вики. По думите ѝ, празнината била не само за музика, а за всякакви смислени инициативи за деца от 0 до 6 г.

„Децата от 0 до 3 г. се третират като бебета.

На едно дете на 3 г. не се гледа като на пораснал човек, който може да прави много неща“, казва тя.

В последствие с екипа решават да поканят популярни наши певци, които да изпеят познатите детски песни. Орлин Павлов, Мария Илиева, Поли Генова, Белослава, Графа, Михаела Филева, Любо Киров, Тони и др. – всички те се присъединили към инициативата напълно безвъзмездно, за което Вики още не може да им се отблагодари. А на всички тях акомпанират гласовете и на децата от вокална група „Шоколадче“ от Лом.

Яна Липованска и Виктория Терзийска

„По това време доста от тях бяха с деца, имаше нещо като бейби бум в музиката. Никой не поиска един лев, всички участваха с чисти сърца, затова и всички звезди са част от този проект“, споделя тя.

„Съвсем различно е

да чуете „Зеленчуци, който не яде“ в изпълнение на Орлин Павлов

с неговия джазов тембър. Той събра 24 млн. гледания в ютуб канала ни. Някои майки си я пускат само, за да му чуят гласа“, радва се Вики, която едва по-късно осъзнава колко хитрина и гениалност е имало в идеята им детските песнички да зазвучат от известни наши певци и музиканти.

Запълването на „дупките“ в музикалното съдържание за деца продължило. Появил се втори диск, както и първи самостоятелен албум с авторски песни, посветени на изграждането на полезни навици за децата – как да си мият зъбките и ръцете, как да подреждат, как да помолят или да се извинят.

„Искахме да помогнем на майките и татковците, да не са като латерни,

повтарящи: „Измий си ръцете, измий си зъбите“. А като се припознаят в песните, децата сами да видят, че това е лесно и могат да го правят самостоятелно“, казва Вики.

Детето ви не иска да се къпе? „О, след игра такава дива, всеки в банята отива“, казва тя и запява: „Щом си тичал отзарана, душчето пусни от крана. Цял полей се със вода, със сапунче в ръка. С шампоан или във вана, пръскай пяна до тавана, после с гъбичка полека, търкай, търкай кожата си мека“.

Едва ли има дете, което да не иска веднага да опита всичко, чувайки песничката за „супички, купички, салатки със доматки, сокчета с плодчета…кюфтенца и пюренца, дробчета и бобчета, филийки вкуснотийки“. Някой не обича морков? „Това е просто „оранжев чук“, казва сладко гласче от един от видеоклипове по проекта.

„По едно време основният ни аранжор ми каза: „Ама ти си талант за писане на детски песни!“, смее се Вики, добавяйки, че периодът е съвпаднал с раждането на втората ѝ дъщеря София. В момента тя е на 4 г., а по-голямата – Маргарита, чието име дава и името на големия проект, е на 8 г.

Маргаритка е един от трите героя – заедно с Биби, Мими и Бухалчо,

които стават емблематични за проекта. Те участват във видео клиповете, с които Вики и Яна решават да разширят идеята си.

„След аудио съдържанието започнахме да мислим и за видео. Тогава нямаше нито една 3D красива анимация на българско музикално произведение за деца, което да е на световно ниво. Ние направихме първата такава анимация, която да говори на съвременните деца – „Зайченцето бяло“ направи фурор“, казва тя.

„Ние си го финансирахме, но такива продукции са скъпи. Тогава това струваше 18 хил. лв., а сега вече може да е стигнало 28 хил. лв.“, допълва Вики.

Тя е благодарна, че са успели да постигнат известна финансова независимост след продажбата на първия им албум, след което са започнали да си намират и партньори в лицето на OMV, H&M, „Икеа“, „Бочко“ и др., които повярвали в смисъла на това, което правят. В последствие участвали в проект на една от националните телевизии за социално предприемачество, където спечелили награда, а парите от нея вложили в

изграждането на детска музикална площадка в столичния кв. „Ситняково“.

А Биби, Мими и Бухалчо вече са абсолютни звезди за децата – на събитията, които Вики и Яна започват да организират целoгодишно в цялата страна, всички билети се изкупуват буквално за часове.

„Събираме се, има много музика, песни, танци и щастие. Ние израснахме с Педя човек – лакът брада, Сънчо и др. А преди 7–8 г. децата нямаха такива герои, които да са адекватни на тях“, казва тя.

За нея най-хубавото е, че родителите са започнали да ги приемат като приятели и „всичко, което каже Маргаритка, се възприема за хубаво“.

„Обратната връзка от родителите е почти 100% позитивна, което в България се случва рядко. Това е най-големият ни подарък“, радва се Вики.

Освен свой ютуб канал, събрал милиони гледания, дори без в него да се излъчва реклама, проектът има и фейсбук страницата, на която има информация за всички събития на „Маргаритка“. От нея може да научите и за новите инициативи, които готвят Вики и Яна. Една от тях е новият албум, който се очаква да излезе по Коледа и който ще е посветен на знанията за по-големите деца – цветовете, формите, посоките, как да пресичаме на светофар, как да не говорим с непознати и др.

Друго събитие, което се очаква с нетърпение от малки и големи, е семейният фестивал, планиран за 14 септември – традиционно на площад „Бански“, срещу музея „Стара София“. Мястото е символично, събиращо едно до друго църква, джамия и синагога, и е избрано именно с надеждата то да се възроди като притегателно място за култура.

„Искаме да привлечем и повече хора да минат през Музея

– той е много интересен, дори организира рождени дни на различни теми, като рицари и т.н. Затова купилите си билет за фестивала, получават и безплатен билет за Музея“, разказва организаторката.

За фестивала е подготвена изключително разнообразна програма – ще има сутрешна и следобедна част с музикално шоу. Основните беквокали ще са децата от „Джуниър бенд“ от Велико Търново и група „Шоколадче“ от Лом, за които всяко идване до София е празник.

С тях на сцената ще се качат още Дичо, Поли Генова, Свилен Ноев, а Вики ще изпълни емблематичната си песен за цифрите. Предвидено е още уникално сапунено шоу с балони, както и 8 работилници за създаване на интересни предмети от рециклируеми материали, за да се научат децата как да опазват околната среда.

Специално внимание ще се отдели на

малчуганите със специални образователни потребности и децата бежанци

– те, както и семействата им, ще могат да посетят фестивала безплатно.

„Искаме да покажем колко лесно децата могат да свикнат с другите, които се смятат за по-различни. Ако се започне отрано, те стават по-емпатични и толерантни. В училището на дъщеря ми всяка година има дете с различен цвят на кожата и дете със синдрома на Даун или с аутизъм. Тя вече знае как да им помогне и как да им бъде приятел. Гордея се с нея“, казва Вики.

Това е и основното послание на фестивала – в различието си всички деца да се почувстват заедно и да щастливи в игрите.

Концертите и събитията с „Маргаритка“ продължават през юли и август в редица морски градове.

Your Image Description

Свързани статии:

Най-малките страдат от всяка раздяла с майката Проект „Мисия Земя“ премина с успех в с. Алдомировци Яна Титова: Талантът може да се изработи, като го заслужиш чрез работата си Биопечатат човешка кожа за козметични цели

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Виктория Терзийскадетски песниИнтервюКомпаспроектЯна Липованска

Последвайте ни в социалните мрежи

Viber
СподелянеTweet
Предишна статия

Мисията на учителя е да открие таланта на всяко дете

Следваща статия

Да живеят технологиите

Следваща статия
Да живеят технологиите

Да живеят технологиите

Предлагат частно висше училище в Пловдив да бъде закрито

Предлагат частно висше училище в Пловдив да бъде закрито

Яна Титова: Талантът може да се изработи, като го заслужиш чрез работата си

Яна Титова: Талантът може да се изработи, като го заслужиш чрез работата си

Последни публикации

  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2025, година XXXIII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2025, година XXXIII
  • Годишно съдържание сп. „Стратегии на образователната и научна политика“, 2024 г.
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 2/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1s/2024, година XXXII
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 1/2024, година XXXII
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ НА СТРАТЕГИИ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНАТА ПОЛИТИКА НАУЧНО СПИСАНИЕ, ГОДИНА XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 6/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 5/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 4s/2023, година XXXI
  • Сп. „Стратегии на образователната и научната политика“, книжка 3s/2023, година XXXI

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За списанието
  • Редакционна колегия
  • Съдържание
  • Указания
    • За авторите
    • За рецензентите
  • Издателска етика
  • Контакт
  • Абонамент
  • en_US

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"