„Основната част от средствата, които програмираме с източник REACT-EU и Механизма за възстановяване и устойчивост, са насочени първо към осигуряване на оборудване за обучение в електронна среда, както в училищата, така и от вкъщи.“ Това заявява министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на Третата европейска среща на високо равнище на тема „Трансформация на цифровото образование: изграждане на устойчивост в Европейското образователно пространство“. Средствата по REACT-EU за ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ са 176 024 700 лева (90 млн. евро).
Министърът коментира, че две са ключовите предизвикателства пред образователните системи – да намерят ключ към мотивацията на учениците за учене, да им предадат хармоничния микс от знания, умения и нагласи и да включат ефективно всяко дете в образователния процес.
Министърът подчертава и важността на изграждането на STEM центрове във всички училища, като това не означава само модерно оборудвани кабинети, а най-вече нов модел на учене, свързан с образователни иновации, развитие на дигиталната креативност и творческите умения на учениците чрез технологични решения и нови методи на преподаване.
„Амбицията ни е до няколко години всички училища да имат STEM центрове. Това е свързано и с комплексната реформа в учебните програми, разпространението на културата на обмен на иновации, подобряването на резултатите по математика и природни науки“, казва министър Вълчев. Ще се изградят и центрове за подкрепа за личностно развитие във всички големи български градове, за да интегрират децата от уязвими групи и да насърчат интересите им за развитие в различни области на познанието.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.