
Богат, наситен, дълъг археологически сезон. Така може най-кратко да се опише работата на археолозите от Националния археологически институт с музей към БАН през 2019-а.
„Имахме много натоварена година. Министерството на културата подкрепи над 120 проекта за планирани проучвания. От друга страна, у нас се изпълняват много инфраструктурни проекти. Това наложи да се направят над 100 спасителни проучвания – казва доц. д-р Христо Попов, директор на Института. – През изминалата година са дадени бяха над 500 разрешения за археологически проучвания. През последните две десетилетия не сме имали такъв интензивен натоварен сезон, който приключи някъде към средата на декември.“
Според доц. Попов добрата новина е, че има обръщане на тенденцията – години наред археологическите проучвания са съсредоточени в Южна България, което се дължи на работата по инфраструктурните обекти в тази част на страната. Сега има по-активни проучвания в Северна и Северозападна България и специалистите имат по-реален поглед върху това, какво може да бъде открито на територията на страната.
Осъществяването на изложбата, която се откри на 14 февруари – Международния ден на археолога, става възможно благодарение на всеотдайната работа на реставраторите, които успяват в кратки срокове да подготвят експонатите, подчертава д-р Камен Бояджиев от НАИМ. Представени са най-любопитните 300 находки от общо 26 обекта.
Много интересни неща са открити при спасителни проучвания в района на с. Орлово край Хасково, където в рамките на три месеца се правят спасителни проучвания на местата, застрашени от строителните работи.
Четете повече в бр. 8,
20 – 26 февруари 2020 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ може да закупите и от следните места:
СОФИЯ
Национален природонаучен музей, бул. „Цар Освободител” 1 (работно време: понеделник — неделя от 10,00 до 18,00 ч.);
ПЛОВДИВ
Основно училище “Алеко Константинов” (библиотеката), ул. “Божидар Здравков” 3а, тел.: 032/62 56 73, 0887 073 478;
ПУ „Паисий Хилендарски“, Ректората, Пловдив, ул. „Цар Асен“ 24;
БЛАГОЕВГРАД
Университетска книжарница, ЮЗУ „Неофит Рилски”, ул. „Иван Михайлов” 66, тел.: 073/588 540; 0894 426 038.